Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. augusta 2009

Slovensko má ôsmu najnižšiu minimálnu mzdu v EÚ



Slovensko má v súčasnosti ôsmu najnižšiu minimálnu mzdu spomedzi členských krajín Európskej únie, v ktorých je tento inštitút zavedený. Vyplýva to z prílohy k návrhu ministerstva práce a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) - Slovensko má v súčasnosti ôsmu najnižšiu minimálnu mzdu spomedzi členských krajín Európskej únie, v ktorých je tento inštitút zavedený. Vyplýva to z prílohy k návrhu ministerstva práce a sociálnych vecí na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka zo súčasných 295,5 eura na 319,5 eura. Nižšiu minimálnu mzdu ako je v súčasnosti na Slovensku majú v Estónsku, Poľsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Rumunsku a v Bulharsku. Vyššiu ako minimálnu mzdu na Slovensku majú spomedzi nových členských štátov únie Cyprus, Malta, Slovinsko a Česká republika.


Najnižšia minimálna mzda v Európskej únii je v Bulharsku, v prepočte na eurá dosahuje necelých 123 eur. Nasleduje Rumunsko s minimálnou mzdou po prepočte na úrovni 142,3 eura a Litva, kde sú najnižšie mzdy 231,7 eura. Naopak, najvyššie minimálne platy sú v Luxembursku, a to na úrovni 1 641 eur. Druhé najvyššie minimálne platy majú v Írsku. Ide takmer o 1 500 eur. Česká republika má v súčasnosti minimálnu mzdu po prepočte na eurá na úrovni 308,9 eura, Poľsko 262,5 eura a Maďarsko 261,7 eura.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu od 1. januára budúceho roka zo súčasných 295,5 eura na 319,5 eura. O tomto návrhu má budúci týždeň v pondelok rokovať Hospodárska a sociálna rada SR. Išlo by o nárast najnižších miezd o 8,1 %, teda o mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2008. "Ministerstvo v predloženom návrhu zohľadnilo ekonomickú a sociálnu situáciu v Slovenskej republike za predchádzajúce dva kalendárne roky, najmä vývoj spotrebiteľských cien, zamestnanosti, priemerných mesačných miezd a životného minima," uvádza sa v materiáli, o ktorom má rokovať tripartita.

Zamestnávatelia a odborári sa na výške budúcoročnej minimálnej mzdy nedohodli. Zamestnávateľské organizácie zvýšenie minimálne mzdy odmietajú. Naopak, Konfederácia odborových zväzov (KOZ) zvyšovanie minimálnej mzdy presadzuje. Odborári pre budúci rok navrhujú jej valorizáciu o 8,1 %. Výšku minimálnej mzdy môže v konečnom dôsledku určovať vláda na základe novely zákona o minimálnej mzde, ktorú schválil parlament v polovici septembra minulého roka. Novela stanovuje iba spodnú hranicu pre rozhodovanie vlády o konkrétnej sume minimálnej mzdy. Tá je daná mierou rastu priemernej mzdy na Slovensku. Hornú hranicu pri zvyšovaní minimálnej mzdy novela zákona neurčuje a nariadením ju môže upraviť vláda.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Režim žilinského letiska sa nemení, za Slotov odlet hrozí pokuta
<< predchádzajúci článok
Ak vláda nebude konať, Michaľany zopakujeme, vyhlásil Kotleba