Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. septembra 2013

Slovensko má ponuku na účasť v operácii Interpolu v Strednej Amerike



Celosvetová pátracia akcia Interpolu s názvom Infra-Red dopadla pre slovenskú políciu veľmi dobre. Z 11 hľadaných sa podarilo vypátrať troch, dvoch z nich dostať na Slovensko a ďalších ...



Zdieľať
Bratislava 29. septembra (TASR) – Celosvetová pátracia akcia Interpolu s názvom Infra-Red dopadla pre slovenskú políciu veľmi dobre. Z 11 hľadaných sa podarilo vypátrať troch, dvoch z nich dostať na Slovensko a ďalších lokalizovať.

Prevoz hľadaného Viliama Mišenku vládnym špeciálom na Slovensko 7. februára 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Šéf Národnej ústredne Interpolu v Bratislave Róbert Garaj hovorí, že Slovensko patrí v tejto akcii spolu s Nemeckom a Českou republikou medzi tri najúspešnejšie krajiny. Po ďalších na zozname sa stále pátra.

"Na základe tohto nám generálny sekretariát (Interpolu, pozn. TASR) ponúkol účasť na ďalšej operácii Infra-Amerika, ktorá sa bude odohrávať na jeseň v Strednej Amerike," povedal pre TASR Garaj. Okrem Viliama Mišenku bol na Slovensko privezený aj Baki Sadiki. V stredoamerickom Belize vypátrali a zadržali Karola Mella, belizské orgány ho však Slovensku nevydali.

Podľa riaditeľa Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Jaroslava Paľova si spustenie operácie Infra-Red vyžiadala aktuálna situácia.

"Zistili sme, že máme ľudí, o ktorých vieme alebo tušíme, kde sú, ale do tých krajín sme sa nevedeli prepracovať našimi bežnými prostriedkami, respektíve tamojšia polícia nereagovala, tak ako by reagovať mala," povedal. Preto bol v centrále Interpolu vo francúzskom Lyone zložený špecializovaný tím ľudí a ten sprostredkoval kontakty s krajinami, ktoré si zločinci vybrali ako svoju skrýšu pred políciou.

Slovenská polícia sa v prípade Mella spoliehala najmä na prevzaté dohody o vydávaní zločincov. Slovensko podľa Paľova prevzalo po rozdelení Československa okrem iných aj dohodu o vydávaní zločincov so Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie. "Keďže Belize bolo súčasťou Spojeného kráľovstva ako jedna z kolónii a oni tiež sukcesovali zmluvy, podľa nášho právneho názoru sukcesovali aj zmluvu o vydávaní zločincov. Bohužiaľ, stále sa o to naťahujeme," vysvetlil Paľov.

Zároveň dodal, že aj v prípade, že Slovensko nemá s nejakým štátom uzatvorenú dohodu o vydávaní zločincov, neznamená to, že hľadaní sú v nej v bezpečí. "Stále ešte existuje zásada reciprocity," zdôraznil. V takom prípade však závisí od toho, ako a či sa obe strany dohodnú. Paľov pripomenul, že na základe zásady reciprocity bol z Kosova vydaný Sadiki.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na slovensko-poľskom pohraničí pribudla nová cyklotrasa
<< predchádzajúci článok
Biely dom ponúkol bankrotujúcemu Detroitu finančnú pomoc