Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júna 2012

Slovensko môže prísť o obchod s emisiami, neplní si záväzkySlovensku by mohlo hroziť dočasné pozastavenie oprávnenia obchodovať s emisiami AAU. Upozornilo na to ministerstvo životného prostredia v správe o priebežnom stave plnenia prijatých ...Zdieľať
komin BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Slovensku by mohlo hroziť dočasné pozastavenie oprávnenia obchodovať s emisiami AAU.


Upozornilo na to ministerstvo životného prostredia v správe o priebežnom stave plnenia prijatých medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky v oblasti politiky zmeny klímy.

Stať by sa to mohlo v dôsledku pripomienok, ktoré mal medzinárodný revízny tím Komisie OSN. Ten vlani kontroloval náš národný systém inventarizácie emisií skleníkových plynov.

Tím konštatoval, že požadované povinnosti SR formálne splnila, ale náš systém je zraniteľný a poddimenzovaný z hľadiska expertov a finančných zdrojov, ktoré sú na jeho fungovanie vyčlenené.

V júli začne oficiálny proces ďalšieho posudzovania Slovenska. Ak skončí negatívne, hrozia Slovensku spomínané dôsledky.

Po tomto rozhodnutí by mala krajina možnosť znovu požiadať o znovunadobudnutie oprávnenosti len na základe vypracovaného a schváleného plánu opatrení, ktorých plnenie sa kontroluje formou nezávislého revízneho procesu zo strany sekretariátu dohovoru.

Rezort životného prostredia sa v takom prípade musí pripraviť na odborne, administratívne a finančne náročný proces, ktorý môže trvať v priemere 11 a viac mesiacov a pri príprave a realizácii konkrétnych opatrení si bude vyžadovať aj aktívnu účasť iných relevantných rezortov.

Napríklad, už v roku 2011 sa začala spolupráca s ministerstvami pôdohospodárstva a dopravy s cieľom zefektívniť systémy na stanovenie emisií v sektore LULUCF a doprava

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Malí výrobcovia elektrickej energie nebudú platiť dane
<< predchádzajúci článok
Letná sezóna v AquaCity Poprad

Slovensko môže prísť o obchod s emisiami, neplní si záväzky - diskusné fórum čitateľov