Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

29. júna 2007

Slovensko nepresvedčilo EK v prípade Tichej doliny



Ekofórum upozorňuje, že Európska komisia pritlačila na Slovensko pre zásah v Tichej a Kôprovej doline. "Začala konanie voči Slovensku pre porušenie smerníc EÚ v navrhovaných územiach Natura 2000 v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Ekofórum upozorňuje, že Európska komisia pritlačila na Slovensko pre zásah v Tichej a Kôprovej doline. "Začala konanie voči Slovensku pre porušenie smerníc EÚ v navrhovaných územiach Natura 2000 v Tatrách a Nízkych Tatrách," uviedol v stanovisku Marek Brinzík z Ekofóra. Podľa neho zásah bol bez toho, aby sa posúdilo, či je v súlade so smernicou o biotopoch. "Slovensku sa nepodarilo využiť mesačnú lehotu na presvedčenie Európskej komisie, že zásah bol v súlade s európskou legislatívou," povedal Brinzík.

Ak komisia nie je spokojná, odošle list a členskému štátu dáva spravidla dva mesiace na vyjadrenie sa k problémom. Ak štát neodpovie alebo problém nevyrieši uspokojivo, komisia mu zašle odôvodnené stanovisko. Určí v ňom povinnosti s termínmi, dokedy ich musí splniť. Ak štát povinnosti nesplní, komisia sa môže obrátiť na Európsky súdny dvor. Ten rozhodne, či štát porušil legislatívu EÚ. Ak aj napriek tomu členský štát svoje povinnosti nesplní, súd mu nariadi pokutu, informoval Brinzík.

V roku 2004 sa Tatrami prehnala veterná smršť, počas ktorej padlo vyše 12 tisíc hektárov lesa. Z 93 % plochy polomov kalamitné drevo odstránili. Len 7% plochy polomov v prírodných rezerváciách sa malo ponechať na samovývoj. Tieto plochy boli súčasťou navrhovanej A zóny TANAP, ktorú pripravila Správa TANAP pod vedením odvolaného riaditeľa Tomáša Vančuru. Podľa Brinzíka Štátne lesy TANAP v rozpore s týmto postupom začali spracovávať začiatkom tohto roka v Tichej a Kôprovej doline kalamitu v navrhovanej bezzásahovej A zóne. "Stalo sa tak bez posúdenia zásahu na druhy a biotopy, pre ktoré bolo toto územie zaradené do siete chránených území Natura 2000. V máji zverejnilo MŽP SR návrh novej zonácie, z ktorej bolo toto územie z A zóny vyňaté," povedal Brinzík s tým, že A zóna sa oproti pôvodnému návrhu zonácie zmenšila o 3 500 hektárov.

Ekofórum ďalej uvádza, že Európska komisia začala konanie voči Slovensku aj pre meškanie pri vyhlasovaní chránených vtáčích území. Slovensko tak čelí dvom priestupkovým konaniam, ktoré sa týkajú ochrany prírody. Aktivisti sa podľa Brinzíka obávajú, že komisia odštartuje ďalšie konania, ak vstúpia do účinnosti kontroverzné novelizácie zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o CITES, ktoré v utorok schválil parlament. Ekofórum už požiadalo prezidenta Ivana Gašparoviča, aby ich nepodpísal a vrátil ich poslancom na opätovné prerokovanie. K výzve prezidentovi sa môže na stránke www.changenet.sk pridať ktokoľvek.

Ministerstvo životného prostredia bude podľa hovorcu Petra Višvádera rokovať s Európskou komisiou o danom probléme medzi 16. až 20. júlom.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vzali na vedomie viacero výročných správ
<< predchádzajúci článok
Kvalita vody Dunaja sa neustále zlepšuje