Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. decembra 2013

Slovensko nesúhlasí s vyššími právomocami EK v jadrovej energetike



Slovensko nesúhlasí s návrhom smernice, ktorá by posilnila kompetencie Európskej komisie (EK) v oblasti jadrovej energetiky. Na dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku v Bruseli to ...



Zdieľať
Brusel 12. decembra (TASR) - Slovensko nesúhlasí s návrhom smernice, ktorá by posilnila kompetencie Európskej komisie (EK) v oblasti jadrovej energetiky. Na dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku v Bruseli to uviedol minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Minister Hospodárstva Tomáš Malatinský Foto: TASR/Štefan Puškáš

V rozhovore pre TASR pripomenul, že Rada ministrov sa dnes okrem stratégie vnútorného a vonkajšieho trhu EÚ vo vzťahu k tretím krajinám zaoberala aj otázkou jadrovej energetiky. V tejto oblasti podľa jeho slov existuje ambícia prijať novú smernicu, ktorá by mala posilniť kompetencie exekutívy EÚ v oblasti jadrovej energetiky.

Slovensko zastáva stanovisko, zdôraznil Malatinský, že podobné ambície sú predčasné a treba počkať na analýzy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k havárii jadrového reaktora v japonskej Fukušime a k ďalším záležitostiam a až potom prijať potrebné závery.

Podobný názor ako Slovensko majú podľa ministra aj ďalšie krajiny zo skupiny Vyšehradskej štvorky (V4).

Malatinský spresnil, že smernica, o ktorej sa dnes hovorilo na Rade ministrov, by mala poskytnúť kompetencie EK napríklad pre vyvíjanie väčšieho vplyvu na národných regulátorov v rezorte jadrovej energetiky či na posudzovanie niektorých rozhodnutí v tejto oblasti.

"My si myslíme, že stačí jednotná európska legislatíva, ktorú bude aplikovať podľa možností na národných úrovniach každý regulátor. Takto je to podľa nás vhodné a netreba akýsi paušálny meter," zhodnotil minister pozíciu SR.

Takýto postoj je podľa neho správny už aj preto, že názory členských krajín únie sa na dôležitosť jadrovej energetiky líšia, pričom sa dá hovoriť o vyváženosti pol na pol, čiže v prospech a proti využívaniu jadrovej energie. Aj preto navrhované riešenie poskytnúť Európskej komisii viac právomocí v tejto oblasti nie je najvhodnejšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V staromestskom Seniorcentre sa zistili vážne nedostatky
<< predchádzajúci článok
Americké bezpilotné lietadlo omylom zaútočilo na svadobčanov