Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. mája 2010

Slovensko odblokuje mechanizmus pomoci Grécku



Minister financií Ján Počiatek dostal od ...



Zdieľať
vlada Minister financií Ján počiatek a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák počas mimoriadneho rokovania vlády

Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Minister financií Ján Počiatek dostal od vládneho kabinetu na sobotňajšom mimoriadnom rokovaní mandát na podpis rámcovej veriteľskej zmluvy, na základe ktorej môžu členské štáty eurozóny začať poskytovať pôžičky zadlženému Grécku. „Splnomocnili sme ministra financií, aby podpísal rámcovú veriteľskú zmluvu, čím sa odblokuje mechanizmus,“ povedal po rokovaní vlády premiér Robert Fico s tým, že Slovensko bolo poslednou krajinou eurozóny, ktorá zmluvu ešte nemala podpísanú. Minister financií by mal zmluvu podpísať v sobotu, v Bruseli by mala byť v pondelok.

Predseda vlády však opätovne zdôraznil, že to ešte neznamená reálne poskytnutie pôžičky Slovenska Grékom. O tom sa bude rozhodovať až po voľbách a schvaľovať ju má až nový parlament. Fico podmieňuje poskytnutie slovenskej časti pôžičky prijatím ďalšieho balíka úsporných opatrení v Grécku, čo sa očakáva v júni alebo v júli. Navyše, momentálne krátko pred voľbami by podľa premiéra diskusia v parlamente nemala zmysel. „Akákoľvek diskusia v parlamente by dnes bola iracionálna. Podľa toho, čo predvádza opozícia, by to nemalo zmysel,“ povedal.

Ako predseda vlády pokračoval, všetky strany zainteresované do rozhodovania o pomoci Grécku si musia uvedomiť, že súčasná situácia je vôbec najväčšou krízou spoločnej európskej meny od jej vzniku. „Chcem poprosiť všetkých o elementárnu mieru zodpovednosti, hlavne chcem poprosiť opozíciu, nech prestane tárať nezmysly. Je vážne ohrozená stabilita v eurozóne a len spoločný postup eurozóny môžu tomu pomôcť. Ide o veľa, prestaňme blbnúť,“ konštatoval Fico.

Záchranou Grécka však sanácia situácie v eurozóne nekonči. Podľa premiéra hlavy štátov menovej únie v piatok diskutovali aj zavedení mechanizmu, ktorým by sa podobným situáciám ako nastala v Grécku zabránil. Ten by neriešil podobné problémy pôžičkami na bilaterálnej úrovni, ale na multilaterálnej za nastavených podmienok.

Urýchliť sa však má aj regulácia finančného trhu, sprísniť sa majú rozpočtové pravidlá a takisto sankcie za ich nedodržiavanie. S konkrétnymi návrhmi má už v sobotu prísť Európska komisia, ministri financií únie sa budú o nich baviť na mimoriadnom rokovaní už v nedeľu. „Nebránime sa tomu, aby v rámci eurozóny bola podstatne prísnejšia rozpočtová disciplína a v rámci eurozóny sa nikto nebráni tomuto postupu,“ dodal premiér s tým, že reč bude zrejme aj o možnosti siahnuť nezodpovedným krajinám na eurofondy alebo obmedziť ich hlasovacie práva v Európskej rade.

Slovensko má na celkovej pôžičke Grécku, ktorá spolu s 30-miliardovým príspevkom Medzinárodného menového fondu dosiahne počas nasledujúcich troch rokov 110 miliárd eur, prispieť sumou 816 miliónov eur. Finančná pomoc sa má vyplácať v dvanástich štvrťročných tranžiach, pričom každá z nich má byť po priebežnom zhodnotení plnenia úsporných opatrení v Grécku podmienená konsenzom všetkých veriteľských krajín. Prvé peniaze z eurozóny by do Grécka mali začať putovať už po odblokovaní mechanizmu slovenskou stranou budúci týždeň.

Finančnú pomoc dlhom decimovanému Grécku v piatok schválil aj jeho najväčší budúci veriteľ Nemecko. Pôžičku najväčšej európskej ekonomiky Grécku v sume 22,4 miliárd eur totiž potvrdil podpisom aj nemecký prezident Horst Köhler.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Médiá naskočili na to, že SNS to sú tí najhorší
<< predchádzajúci článok
FICO: Slovensko Grécku pomôže