Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. januára 2022

Slovensko podporuje integračné ambície krajín západného Balkánu do EÚ, potvrdila BrockováŠtátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková podčiarkla dôležitosť agendy rozširovania Európskej únie (EÚ), pričom vyzdvihla, že integračný proces je kľúčovou hybnou silou reforiem ...Zdieľať
01 3 676x451 21.1.2022 (Webnoviny.sk) - Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková podčiarkla dôležitosť agendy rozširovania Európskej únie (EÚ), pričom vyzdvihla, že integračný proces je kľúčovou hybnou silou reforiem prijímaných v jednotlivých krajinách západného Balkánu, ktoré ašpirujú na členstvo v EÚ.


V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR po tom, čo vo štvrtok 20. januára Brocková prijala delegáciu projektu Think Balkans zloženú zo zástupcov rezortov diplomacie z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severného Macedónska, Srbska a štyroch predstaviteľov balkánskych mimovládnych organizácií.

Výmena skúseností a spolupráca


Hlavným cieľom projektu je výmena skúseností, nadviazanie spolupráce a komunikácie medzi konzorciom mimovládnych organizácií Vyšehradskej štvorky Think Visegrad a organizáciami, ktoré sú v regióne západného Balkánu združené v projekte Think Balkans.

Inšpirácia pre západný Balkán


Brocková ocenila aj činnosť národných konventov o EÚ, ktoré umožňujú efektívnu synergiu vládnych inštitúcií a mimovládnych organizácií, a vyjadrila nádej, že v čo najbližšom čase budú otvorené prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom. Zaujímala sa tiež o podporu verejnej mienky pre členstvo v únii.

„Integračný proces Slovenska bol takisto pomerne tŕnistý a zložitý, ale vďaka veľkej motivácii všetkých zainteresovaných a silnej podpory verejnosti sa ho podarilo úspešne dotiahnuť do konca. Verím, že tento príbeh môže byt inšpiráciou aj pre západný Balkán,“ skonštatovala štátna tajomníčka.

Think Balkans


Projekt Think Balkans založený v roku 2020 zastrešuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) s finančnou podporou Medzinárodného vyšehradského fondu. Vzájomná spolupráca prispieva k prepájaniu štátneho sektora s občianskou spoločnosťou a tiež naprieč rôznymi krajinami v regióne.

Jeho hlavnou náplňou je príprava analýz najzávažnejších problémov v jednotlivých krajinách a poskytuje tiež odporúčania vládam k aktuálnym témam s cieľom čo najviac zefektívniť rokovací proces s EÚ.
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko podporuje integračné ambície krajín západného Balkánu do EÚ, potvrdila Brocková © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najviac nezamestnaných mala v decembri Rimavská Sobota, na úradoch práce bolo viac ako 200-tisíc ľudí
<< predchádzajúci článok
Nové sankcie voči Rusku by znamenali definitívny koniec vzájomnej ekonomickej previazanosti Západu a Ruska (komentár)