Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. januára 2013

Slovensko potrebuje zjednodušiť výber DPH, tvrdia analytici



Slovenskú ekonomiku by z dlhodobého hľadiska dokázalo posilniť zjednodušenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH), ktoré by šlo ruka v ruke so zvýšenou represiou daňových únikov. ...



Zdieľať
peniazeeuro BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) - Slovenskú ekonomiku by z dlhodobého hľadiska dokázalo posilniť zjednodušenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH), ktoré by šlo ruka v ruke so zvýšenou represiou daňových únikov.


Vyplýva to z prieskumu, ktorý medzi svojim členmi uskutočnil Klub ekonomických analytikov (KEA).

Medzi konsolidačnými opatreniami by podľa analytikov ďalej nemala chýbať ani optimalizácia siete škôl a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorá by sa riadila ukazovateľmi kvality a efektívnosti.

Za nemenej dôležité KEA považuje aj vyššiu transparentnosť vo verejnom obstarávaní, na ktorú by dohliadali nezávislé komisie posudzujúce súťažné podmienky.


Vláda bude musieť škrtiť viac

Na prospešnosti týchto opatrení sa zhodlo až 92 % oslovených účastníkov prieskumu.

"Slovensko prechádza obdobím, kedy musí v záujme spomalenia rastu dlhu a plnenia si povinností, ku ktorým sa zaviazalo voči EÚ, výraznejším spôsobom znižovať deficit verejných financií. Proces konsolidácie nekončí schválením rozpočtu a opatrení na rok 2013, ktoré majú za cieľ znížiť deficit ku 3% HDP," tvrdí Juraj Kotian, podpredseda KEA.

Znižovanie deficitu bude podľa neho nutné aj v nasledujúcich rokoch, preto bude musieť vláda najneskôr na jeseň roka 2013 prijať ďalšie úsporné opatrenia. "Ak dôjde k zhoršeniu ekonomického vývoja, tak ešte aj skôr," dodal Kotian.

Zo všetkých 19 opatrení, ktoré v prieskume viac ako polovica ekonómov označila za ekonomicky správne a z dlhodobého pohľadu pre ekonomiku výhodné, mali iba dva z nich charakter zvyšovania daní. Konkrétne išlo o zdaňovanie dividend z krajín, ktoré predstavujú daňové raje alebo zabezpečujú úplnú anonymitu skutočných vlastníkov, a následne zvyšovanie miestnych daní.


Výdavky treba zefektívniť

Príjmy z nich by tak šli výlučne obciam. "Drvivá väčšina odporúčaní ekonómov smerovala na zvýšenie efektívnosti výdavkov," uviedol Kotian.

Ako najmenej odporúčané konsolidačné opatrenia ekonómovia označili zvyšovanie priamych daní a odvodov, či už plošné alebo progresívne, zavedenie dane z finančných transakcií a cielené zníženie odvodov do druhého dôchodkového piliera.

Podporu vyše troch štvrtín analytikov získali opatrenia ako obmedzenie výsluhových dôchodkov, či zásadná optimalizácia počtu a rozsahu úradov ako alternatíva k plošným škrtom. Znižovanie daňových úľav a dotácií pre firmy, škrty v sociálnych dávkach a podpore bývania pre iné ako nízko príjmové skupiny, prípadne zrušenie vianočného dôchodku schvaľujú viac než dve tretiny oslovených ekonómov.

Rovnaká časť z nich by sa priklonila aj k obmedzeniu základnej zdravotnej starostlivosti hradenej povinným poistením, pričom by dali viac priestoru dobrovoľnému poisteniu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sýrski povstalci bojujú o strategické letiská na severe
<< predchádzajúci článok
Klausa kritizujú, amnestie boli darčekom pre priateľov