Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. januára 2013

Slovensko sa blíži k bodu zlomu, povedal prezident v prejaveRiešenie nakopených problémov v školstve, zdravotníctve, verejnej správe ale i v iných sektoroch nemožno podľa prezidenta Ivana Gašparoviča ďalej odkladať. "Lebo mnohí majú ...Zdieľať
tradicny novorocny prihovor BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) - Riešenie nakopených problémov v školstve, zdravotníctve, verejnej správe ale i v iných sektoroch nemožno podľa prezidenta Ivana Gašparoviča ďalej odkladať.


"Lebo mnohí majú pocit nedocenenia. Len zdrojov nie je toľko, ako by sme potrebovali," uviedol v novoročnom príhovore občanom Gašparovič. Ľudia podľa hlavy štátu zároveň musia cítiť, že nezávislé súdnictvo im skutočne garantuje spravodlivosť.

"Lebo s pocitom spravodlivosti a právnej istoty spoločnosť vie vyriešiť väčšinu svojich problémov," vysvetlil.

Jedinú cestu zvýšenia konkurencieschopnosti Slovenska vidí prezident vo zvýšení výkonnosti vedy, hospodárstva a lepšieho využitia inovačného potenciálu.

"No nesmieme o tom len hovoriť. V uplynulom roku som navštívil niektoré krajiny, ktoré sú z tohto hľadiska výnimočné – Japonsko, Švajčiarsko, Dánsko, Holandsko. Snažil som sa na mieste dozvedieť, v čom tkvie príčina ich úspechov. Záver je jasný - je to vďaka fungujúcemu systému, ktorý rešpektuje pravidlá, ktorý verí v potenciál školstva, vedy a výskumu ako zdroja národného bohatstva," konštatoval Gašparovič.

Obrazom: Novoročný prejav prezidenta Gašparoviča


Kritizoval konzum a egoizmus v spoločnosti

Zdôraznil, že nejde len o platy, ale o fungovanie celého systému. Hlava štátu si zároveň uvedomuje, že k uskutočneniu takejto vízie sa nedá dospieť za jeden rok.

Slovensko sa podľa prezidenta priblížilo k bodu zlomu a teraz sa potrebuje vzchopiť, zjednotiť, občania i politici by mali konať spoločne a mať k sebe bližšie.

"Pohnime sa správnou cestou do budúcnosti. Než by sme však hľadali riešenia len u iných, začnime najprv každý od seba. Na svojom pracovisku, v našich domovoch. Lebo bez vašej iniciatívy a aktivity bude akékoľvek úsilie odsúdené na neúspech," podotkol.

Ľudí podľa hlavy štátu trápi trend nárastu egoizmu v spoločnosti, konzumného spôsobu života, korupcie, gýčovej kultúry, neváženia si tradičných hodnôt rodiny, duchovnosti, zásluh seniorov, neváženia si čestnosti a poctivej práce ľudí. Občanov zaráža aj častá nízka kultúra a korektnosť podnikania, slabá vymožiteľnosť práva, nízka sociálna solidarita majetných so sociálne slabšími.

"Akoby sme zabudli na to, čo máme zapísané aj v ústave – že vlastníctvo zaväzuje," poznamenal Gašparovič. Podľa jeho slov je tu doba, ktorá stále viac núti politikov čeliť výzve pracovať na takej vízii našej spoločnosti, v ktorej morálka a úcta k poctivej práci i poctivému spôsobu života je určujúca. "V ktorej dôležitejšia, než makroekonomické ukazovatele, bude kvalita života občanov," poznamenal.


Štát sú občania

Pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatného Slovenska prezident zdôraznil, že štát nie je imaginárny pojem, ale štát sú občania.

"Preto náš štát nemôže byť ani lepší, ani horší, než sme my sami. Počiatočné ťažkosti sme prekonali. Lebo naša minulosť nás naučila trvať a pretrvať. Prácou a jedinečnou kultúrou. Tou kultúrou, ktorú dnes zanedbávame, ale v skutočnosti sme pretrvali predovšetkým vďaka nej," konštatoval.

Aj keď kríza Slovensko brzdí, podľa Gašparoviča netreba mať obavy, že by sme ju nezvládli. "Aj teraz sme, napriek mnohým pesimistickým úvahám, dynamickou a úspešnou krajinou. Svet nás vníma ako dôveryhodného partnera. Dostáva sa nám širokého uznania za vytrvalosť, nezlomnosť, pracovitosť i kvalitu ľudí," uviedol.

Preto je Slovensko úspešné na medzinárodných trhoch a naši ľudia sa vo svete nestratia. "A to je to, čo nás oprávňuje byť na seba hrdí," zdôraznil prezident. Spoločnosť sa podľa hlavy štátu už dosť vytrápila kvôli nenávisti, ostrej politickej konfrontácii, sebabičovaniu a malovernosti. "Cestou je dobrá vôľa, spolupráca, solidarita a vzájomná zmysluplná pomoc. Cestou je korektná komunikácia a jednota dobrých cieľov. K tomu Vás všetkých pozývam v nastupujúcom roku," uzavrel prezident.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kim Čong-un mal novoročný prejav, oháňal sa vojenskou mocou
<< predchádzajúci článok
Obrazom: Nový rok, takto ho trávi svet

Slovensko sa blíži k bodu zlomu, povedal prezident v prejave - diskusné fórum čitateľov