Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2011

Slovensko si pripomína surovú vraždu Daniela Tupého





Zdieľať
daniel tupy  BRATISLAVA 3. novembra – Polícia aj naďalej pracuje na objasnení vraždy študenta Daniela Tupého zo 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave.


„Verejnosť môžeme ubezpečiť, že prípadu je vzhľadom na jeho závažnosť venovaná maximálna možná pozornosť,“ uviedol pre SITA hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Minister vnútra Daniel Lipšic upozornil, že plynutím času sa dôkazná situácia zhoršuje a šanca vypátrať páchateľa klesá.

„Nie je nulová, ale zmenšuje sa. Čas ide v prospech páchateľov, nie spravodlivosti,“ dodal pre SITA s tým, že možnosti odhalenia páchateľov vraždy sú výrazne nižšie ako pred šiestimi rokmi, keď sa stala. Prípad podľa ministra sprevádzajú aj chyby, jednou bol únik informácií na začiatku vyšetrovania. Následne bola snaha dať vec za každých okolností do štádia podania obžaloby, čo sa na súde ukázalo ako pomerne veľké fiasko.

"Preto akékoľvek tlaky, verejné vyhlásenia na sľuby sú nevhodné, lebo to vyšetrovanie skôr marí ako rieši,“ dodal minister. Lipšic minulý rok na pietnej spomienke hovoril o nových svedkoch, o tom, či ich výpovede priniesli nejaký posun, nechcel hovoriť. "To by nebolo fér."

Daniela Tupého so skupinou ďalších mladých ľudí napadli neskoro večer na parkovisku na Tyršovom nábreží v Bratislave. Dvadsaťjedenročný študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave podľahol viacpočetným bodným zraneniam.

Chronológia udalostí v kauze vraždy študenta Tupého

4. novembra 2005
Na parkovisku na Tyršovom nábreží v Bratislave-Petržalke zavraždili 21-ročného študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Daniela Tupého. Vražda sa stala neskoro večer, mladík zomrel na následky viacerých bodných zranení. Daniel Tupý so skupinou ďalších šiestich mladých ľudí prechádzali cez parkovisko, kde ich útočníci napadli. Všetkých kopali do hlavy, niektorí mali aj bodné zranenia.

9. novembra 2005
Približne 5 000 ľudí na bratislavskom Hodžovom námestí so sviečkami v rukách protestovalo proti násiliu a rozmáhajúcemu sa pravicovému extrémizmu. Pochod proti nacizmu a násiliu sa skončil na petržalskom Tyršovom nábreží, kde zavraždili študenta Daniela Tupého. Pietne podujatia sa konali vo viacerých mestách na Slovensku.

10. novembra 2005
V Žiline sa konala posledná rozlúčka so zavraždeným študentom Danielom Tupým.

14. decembra 2005
Minister vnútra Vladimír Palko informoval poslancov NR SR o priebehu vyšetrovania vraždy študenta Daniela Tupého a o postupe jeho rezortu pri potláčaní prejavov rasizmu a intolerancie na Slovensku. Ako Palko skonštatoval, ani napriek intenzívnej snahe „súčasný stav poznatkov zatiaľ neoprávňuje obviniť konkrétne osoby“.

23. februára 2006
Pamätnú tabuľu zavraždenému študentovi Danielovi Tupému, ktorá je vsadená do steny hlavnej budovy Univerzity Komenského v Bratislave, odhalil rektor UK František Gahér.

Na pietnom akte sa zúčastnila Danielova rodina, minister vnútra Martin Pado, prezident Policajného zboru Anton Kulich, zástupca združenia Ľudia proti rasizmu Daniel Milo a niekoľko desiatok študentov.

4. mája 2006
Minister vnútra Martin Pado vyjadril presvedčenie, že vraždu študenta Daniela Tupého sa podarí objasniť. Pripustil však, že polícia má s vyšetrovaním problémy.

"Jediná informácia, ktorú môžem povedať je, že polícia na tom pracuje. Pracuje ťažko, zodpovedne, ale tí, ktorí majú informácie o tomto prípade vedia, že k nejakým ďalším stopám, ďalším indíciám je veľmi ťažké sa dopracovať," povedal Pado pre médiá.

30. októbra 2006
Úspešnému vyšetreniu vraždy študenta Filozofickej fakulty UK Daniela Tupého bráni aj legislatíva, uviedol na tlačovej besede otec zavraždeného Daniel Tupý. Za najväčší problém označil štatút chráneného svedka. "Keby u nás skutočne existovala ochrana svedka v súdnej sieni aj mimo nej, tak by mnohí prehovorili," povedal Tupý a dodal, že má možnosť kedykoľvek nahliadať do spisov. Myslí si, že polícia a vyšetrovatelia si plnia svoju prácu. Problematická legislatíva im však komplikuje získavanie dôkazov.

23. októbra 2007
Minister vnútra Robert Kaliňák zriadil špeciálny tím na vyšetrenie vraždy študenta Daniela Tupého.

27. februára 2008
Minister vnútra Robert Kaliňák informoval, že obvinení, ktorých polícia 25. februára 2008 zadržala a obvinila z vraždy a ublíženia na zdraví v prípade študenta Daniela Tupého, patrili k extrémistickej skupine a v policajnom jazyku ich možno nazvať záujmové osoby. "Mali sme také dôkazy, ktoré nás nútili vzniesť obvinenie," tvrdil Kaliňák. V prípade boli obvinení štyria, jeden z nich však zomrel.

29. februára 2008
Trojicu mužov obvinených v prípade vraždy Daniela Tupého vzal sudca do väzby. Informovali o tom obhajcovia obvinených. Richarda H., ktorý bol obvinený z vraždy, vzal sudca do väzby z obavy, že by ušiel alebo by sa vyhýbal trestnému stíhaniu, a tiež z obavy, že by ovplyvňoval svedkov. Jána S. a Dávida V., ktorí čelia obvineniu z trestného činu výtržníctva formou spolupáchateľstva a z pokusu ublíženia na zdraví, vzal sudca do väzby pre obavu, že by ovplyvňovali svedkov.

17. marca 2008
Richard H., Ján S. a Dávid V., obvinení v prípade vraždy študenta Daniela Tupého, ostali za mrežami. Krajský súd v Bratislave zamietol ich sťažnosť voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I o vzatí do väzby.

4. júna 2008
Polícia obvinila ďalších dvoch mladých Bratislavčanov za účasť na vražde študenta Daniela Tupého. Michala B. zadržala, Róbert J. bol na dovolenke v zahraničí, po návrate na Slovensko sa prihlásil na polícii.

1. októbra 2008
Okresný súd Bratislava I rozhodol o prepustení na slobodu Jána S. a Dávida V., obvinených v prípade vraždy študenta Daniela Tupého. Zamietol však žiadosť o prepustenie z väzby Richarda H., ktorý bol obvinený z vraždy Daniela Tupého. Sudca svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že u Richarda H. aj naďalej trvá obava, že by sa mohol vyhýbať vyšetrovaniu, mariť trestné stíhanie a ovplyvňovať svedkov. Richard H. podal voči rozhodnutiu sťažnosť.

23. októbra 2008
Krajský súd Bratislava prepustil dvoch obžalovaných v prípade vraždy študenta Daniela Tupého Jána S. a Dávida V. na slobodu. Rozhodol tak, pretože bratislavská prokuratúra na verejnom zasadnutí súdu pri predbežnom prejednaní obžaloby vzala späť sťažnosť voči ich prepusteniu.

24. októbra 2008
Richard H., obžalovaný z vraždy študenta Daniela Tupého, zostal vo väzbe. Krajský súd v Bratislave zamietol jeho sťažnosť a potvrdil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I z 1. októbra, ktorý zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby. Richard H. bol okrem vraždy obžalovaný aj z trestného činu výtržníctva spolupáchateľstvom v súbehu s pokusom trestného činu ublíženia na zdraví.

29. januára 2009
V kauze vraždy študenta Daniela Tupého pred bratislavským okresným súdom vypovedal prvý z významných svedkov Milan L.

V minulosti vystupoval ako utajený, no na vlastnú žiadosť sa rozhodol svedčiť verejne.

Výpoveď svedka však bola veľmi nejasná, mýlil si fakty, nevedel opísať miesto, odkiaľ celý incident sledoval a protirečil si vo výpovediach.

Svedka súd stíhal pre trestný čin lúpeže. Milan L. tvrdil, že videl osem až desaťčlennú skupinu, od bitky stál asi 15 metrov, v pojednávacej miestnosti poznal všetkých obžalovaných.

No ako dodal, v čase vraždy 4. novembra 2005 boli na Tyršovom nábreží iba Michal B., Róbert J., osoba pod prezývkou Grco, ktorý neskôr spáchal samovraždu, a Marek K., ktorého však nevedel s určitosťou označiť.

Ďalší obžalovaní Richard H., Dávid V. a Ján S. tam podľa neho neboli. Michal B. a Róbert J. podľa svedka kopali osobu, ktorá ležala na zemi a Grco narábal nožmi. Obhajoba jeho výpoveď spochybnila, podľa nej mohol svedok byť ovplyvňovaný aj políciou.

10. júna 2009
Senát bratislavského okresného súdu zamietol návrh otca zavraždeného študenta Daniela Tupého, aby obžalovaní v tejto kauze a utajovaní svedkovia išli na detektor lži. Podľa Tupého st. by mal takéto vyšetrenie absolvovať aj hlavný utajený svedok. K návrhu Tupého st. sa priklonila aj prokurátorka a obhajcovia obžalovaných. Prokurátorka zároveň priznala, že v tomto prípade je v dôkaznej núdzi.

11. júna 2009
Jeden z utajovaných svedkov v kauze vraždy študenta Daniela Tupého odmietol vypovedať a zároveň poprel svoje pôvodné slová z výpovede v prípravnom konaní. Podľa jeho slov nebol na Tyršovom námestí v čase vraždy. Svedok odmietol odpovedať na otázky prokurátorky, bol ochotný odpovedať len na otázky obhajcov obžalovaných. Tí však žiadne otázky nemali.

"To, čo som vypovedal predtým, sa nezakladá na pravde, viac sa vyjadrovať nebudem, nebol som tam," povedal svedok a dodal, že sa ten večer ani nemal s nikým stretnúť. Prokurátorka upozornila svedka, že jeho postoj môže mať pre neho trestnoprávne dôsledky, ani to nič nezmenilo na tom, aby sa k prípadu vyjadril. Dokazovanie v prípade sa tak skončilo.

Ministerstvo vnútra (MV) SR reagovalo vyhlásením na dianie v súdnom procese kauzy vraždy študenta Daniela Tupého. "Máme operatívne informácie o tom, prečo jeden z menej dôležitých svedkov poprel svoju pôvodnú výpoveď," uviedlo v stanovisku MV. "Polícia bohužiaľ nemá nástroje na to, aby vstupovala do svedomia svedkov. V tejto fáze, teda počas súdneho pojednávania, je to už všetko o ich občianskej odvahe," napísal hovorca MV Erik Tomáš.

12. júna 2009
Prokurátorka navrhla uznať Richarda H. vinným z vraždy študenta Daniela Tupého. Navrhla pre neho trest v hornej polovici trestnej sadzby vo väzení s najprísnejším strážením. Richardovi H. hrozil trest 10 až 15 rokov. Ostatným obžalovaným z útoku z novembra 2005 navrhla trest v dolnej polovici trestnej sadzby v zariadení s minimálnou ostrahou.

Obžaloba nemala v kauze vraždy študenta Daniela Tupého nespochybniteľný dôkaz, priznala prokurátorka. Trestné stíhanie a neskôr obžaloba boli postavené len na výpovedi svedkov, dodala.

Pripomenula, že ani jeden z obžalovaných nepreukázal nespochybniteľné alibi. Iba súd môže v prípade pochybností rozhodnúť o vine a nevine, zdôraznila prokurátorka.

Obhajca Richarda H., obžalovaného z vraždy študenta Daniela Tupého, očakával od prokurátorky, že ustúpi od obžaloby v celom rozsahu.

V kauze podľa advokáta Petra Filipa „nebolo relevantným spôsobom zistené, kto tento krutý čin spáchal.“ Advokát pri analýze výpovedí utajeného svedka dospel k záveru, že v osudný deň na Tyršovom nábreží vôbec nebol.

Otec zavraždeného študenta Daniela Tupého sa po záverečných rečiach opýtal, prečo sa prípad dostal pred súd v takom stave, v akom sa dostal.

"Bol silný tlak z policajného prezídia, aby sa ten prípad už odovzdal na súd," povedal novinárom. Celé je to podľa neho od začiatku poznačené zvláštnymi okolnosťami. Pripomenul, ako sa dostali všetky získané dôkazy na verejnosť.

"Ako je možné, že minister vnútra vymenuje všetko bez toho, aby si uvedomil, čo rozpráva," dodal. Podľa neho sa tak potenciálni páchatelia mohli informovať o tom, čo má polícia v rukách. O vine či nevine obžalovaných nechcel hovoriť. Zdalo sa mu, že sa hrá nejaká hra. "Bohužiaľ na náš úkor," zdôraznil. Opätovne vyjadril ľútosť, že súd nepripustil detektor lži.

16. júna 2009
Okresný súd Bratislava I rozsudkom oslobodil obžalovaných v kauze vraždy študenta Daniela Tupého. Súd neuznal za vinného Richarda H., ktorého prokuratúra žalovala z vraždy študenta, ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali za ublíženie na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctvo.

26. júna 2009
Krajská prokuratúra v Bratislave sa odvolala proti oslobodzujúcemu rozsudku pre Richarda H. a ďalších obžalovaných v prípade vraždy Daniela Tupého.

23. septembra 2009
Prokuratúra sa pre nedostatok dôkazov rozhodla stiahnuť svoje skoršie rozhodnutie proti verdiktu súdu, ktorý v júni 2009 oslobodil päť obžalovaných z útoku na študenta Daniela Tupého. Polícia tvrdila, že má informácie, na základe ktorých môže proces obnoviť, nemala ich však v polohe dôkazov.

30. septembra 2009
Podľa ministra Roberta Kaliňáka sa ministerstvo vnútra nevzdáva šance úspešne skončiť vyšetrovanie prípadu vraždy študenta Daniela Tupého ani po tom, ako sa prokuratúra vzdala odvolania proti oslobodzujúcemu rozsudku nad mužmi, ktorí boli v kauze obžalovaní. "Mnohé informácie máme, ale už budeme opatrnejší v tom, ako sa o ne s verejnosťou budeme deliť, skôr ich možno predstavíme komplexne," konštatoval minister Kaliňák.

7. júla 2010
Minister vnútra Robert Kaliňák sa k prípadu vraždy študenta Daniela Tupého, kde súd oslobodil obžalovaných, vyjadril, že sa urobili na začiatku zásadné chyby, pre ktoré sa veľmi ťažko vyšetruje. Pripomenul, že prípad prevzali po takmer trištvrte roku po predchádzajúcom vedení.

"Ja som bol rád, že sa našiel tím, ktorý mal v sebe toľko odvahy, že sa chcel do toho prípadu pustiť, že veril tomu, že prípad objasní," povedal Kaliňák, ktorý si myslí, že ho aj objasnili. Podľa neho má súd právo konštatovať, že sa mu dôkazy nezdali dostatočné. "Tí ľudia ďalej pracujú a chcú sa dostať k tomu, že nakoniec nejaký dôkaz bude," uviedol na adresu vyšetrovateľov.

9. januára 2011
Bratislavská mafia podľa informácií TV Markíza ponúka tučnú odmenu za mená nových svedkov v kauze zavraždeného študenta Daniela Tupého. Ministerstvo vnútra totiž zverejnilo informáciu, že v prípade majú nové svedectvá. Dva od seba nezávislé zdroje potvrdili televízií Markíza, že podsvetie ponúka 200 tisíc eur za mená ľudí, ktorí v roku 2010 vypovedali na polícii a sú ochotní dať nové fakty v kauze, ktorá sa zatiaľ končila fiaskom. Údajne ide o štyroch nových svedkov vraždy Daniela Tupého.

Otec zavraždeného študenta si myslí, že ministerstvo vnútra nemalo vôbec informovať o nádejnom postupe. Minister vraj nemal spomínať nové svedectvá v prípade vraždy jeho syna.

"Mali by si snáď tí ľudia na polícii uvedomiť, že sú zodpovední aj za životy svedkov," povedal pre TV Markíza Daniel Tupý starší.

Minister vnútra Daniel Lipšic povedal, že polícii a svojim útvarom verí a podľa neho mafia nepochodí ani so štedrou odmenou.

"Nepodarí sa im to," povedal pre TV Markíza Lipšic. Daniel Tupý starší však taký optimista nie je a podľa neho je nebezpečné, ak polícia pri tomto prípade nepracuje s maximálnym stupňom utajenia.

Minister tvrdí, že policajti, ktorí sa vraždou študenta zaoberajú, nič podsvetiu neprezradia ani za státisíce eur. Podľa Lipšicovho predchodcu Roberta Kaliňáka to, že podsvetie vypisuje odmeny, len dokazuje, že polícia ide dobrým smerom.

3. novembra 2011
Hovorca policajného prezídia Michal Slivka uviedol, že polícia aj naďalej pracuje na objasnení vraždy študenta Daniela Tupého. „Verejnosť môžeme ubezpečiť, že prípadu je vzhľadom na jeho závažnosť venovaná maximálna možná pozornosť,“ povedal.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kauza vraždy D. Tupého v bode nula nie je, tvrdí prokuratúra s vnútrom (23. 9. 2009)
 Neobjasnená vražda Daniela Tupého trápi 66 percent ľudí v SR (7. 8. 2009)
 KALIŇÁK: V prípade vraždy Tupého dáme súdu ďalšie dôkazy (16. 6. 2009)
 TUPÝ: Najväčším sklamaním bolo rozhodovanie súdu (16. 6. 2009)
 Obžalovaných v kauze vraždy Tupého oslobodili (16. 6. 2009)
 Dnes padne rozsudok v kauze vraždy Tupého (16. 6. 2009)
 OTEC TUPÉHO: Vyšetrovanie vraždy môjho syna bolo poznačené zvláštnymi okolnosťami (12. 6. 2009)
 Prokurátorka navrhuje uznať Richarda H. vinným z vraždy Tupého (12. 6. 2009)
 MV vie, prečo svedok kauzy Tupý poprel výpoveď (11. 6. 2009)
 Utajovaný svedok kauzy Tupý zmenil výpoveď (11. 6. 2009)



nasledujúci článok >>
Vláda schválila dohodu o rozvojovej spolupráci s Keňou
<< predchádzajúci článok
Sestry žiadajú schváliť zákon o ich odmeňovaní