Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2023

Slovensko viac nemôže vojensky pomáhať Ukrajine, vysvetlil Pellegrini českým predstaviteľom (foto)Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) absolvoval v štvrtok zahraničnú pracovnú cestu do Českej republiky. Okrem predsedu ...Zdieľať
pellegrini 1 676x479 1.12.2023 (SITA.sk) - Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) absolvoval v štvrtok zahraničnú pracovnú cestu do Českej republiky. Okrem predsedu Senátu parlamentu ČR Miloša Vystrčila a predsedníčky Poslaneckej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej sa stretol aj s českým premiérom Petrom Fialom.

Migrácia a hranice schengenského priestoru


Hlavnou témou stretnutia medzi Pellegrinim a Fialom bola bezpečnosť v kontexte migrácie. Predseda slovenského parlamentu tvrdí, že je potrebné zachovať vnútornú bezpečnosť a bezpečnosť vonkajších hraníc schengenského priestoru.

Obaja sa zhodli na podpore rozšírenia schengenu o Rumunsko, ak preukáže schopnosť zabezpečiť vonkajšiu hranicu tohto priestoru.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Počas svojho pracovného výjazdu Pellegrini navštívil aj českého prezidenta Petra Pavla na Pražskom hrade. V závere svojej pracovnej cesty si uctil pamiatku československých legionárov a československého odboja z obdobia 1. svetovej vojny a položením venca vzdal úctu pamiatke československého štátnika Alexandra Dubčeka pri jeho pamätnej tabuli pri Národnom múzeum.

Slovensko nemôže viac vojensky pomôcť


Pekarovej Adamovej na stretnutí podrobne vysvetlil stanovisko Slovenska v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Požiadal som českú stranu, ak sledujú našu vnútropolitickú situáciu, aby počkali a sledovali konkrétne kroky vlády SR a nie nejaký obraz, ktorý sa o Slovensku vytvára. Reálne kroky sú tým jediným, čo môžeme do budúcna hodnotiť,“ povedal predseda Národnej rady SR po rokovaní s predsedníčkou Poslaneckej snemovne.

Zároveň informoval, že Slovensko nezabráni produkcii munície, ktorá následne putuje nášmu východnému susedovi. Na štvrtkovej tlačovej besede po stretnutí s Milošom Vystrčilom Pellegrini uviedol, že Slovensko už viac nemôže vojensky pomôcť Ukrajine, keďže vyčerpalo svoje možnosti darovania ďalších zbraňových systémov. Vláda však bude pokračovať v humanitárnej či technickej pomoci, a Ukrajinu chce vybaviť odmíňovacími systémami.


Zdroj: SITA.sk - Slovensko viac nemôže vojensky pomáhať Ukrajine, vysvetlil Pellegrini českým predstaviteľom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Metropola východu začína fungovať v krízovom režime. Mesto zrušilo vyplácanie odmien a ohrozené sú aj verejné služby
<< predchádzajúci článok
Rusi prišli na Ukrajine o ďalších viac ako tisíc vojakov, straty majú aj prípade tankov a raketometov