Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. septembra 2009

Slovensko zaostáva v podpore inovácií



Cieľavedomá podpora rastu ekonomiky pomocou inovácií a transferu nových poznatkov do praxe na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie zaostáva. Slovensko sa tak v inovačnej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) - Cieľavedomá podpora rastu ekonomiky pomocou inovácií a transferu nových poznatkov do praxe na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie zaostáva. Slovensko sa tak v inovačnej výkonnosti umiestňuje na posledných miestach v rebríčku krajín únie a je zaradené do skupiny takzvaných "dobiehajúcich krajín“ spolu s Bulharskom, Litvou, Lotyšskom, Rumunskom a Poľskom. Vyplýva to zo správy o plnení opatrení inovačnej stratégie a politiky Slovenska vypracovanej rezortom hospodárstva.


Hlavným problémom Slovenska je pritom nedostatok prostriedkov vyčlenených na tieto aktivity. "Priority inovačnej stratégie, ako aj jednotlivé opatrenia inovačnej politiky sú stanovené správne, zodpovedné subjekty ich priebežne plnia, pričom limitujúcim faktorom dosahovania výraznejších pozitívnych výsledkov je nedostatočné finančné krytie jednotlivých aktivít," konštatuje ministerstvo hospodárstva v materiáli, ktorý predložilo do pripomienkového konania. Uskutočňovanie štrukturálnych zmien účinnou podporou zavádzania výsledkov vedy a výskumu a transferu moderných technológií do vybraných odvetví národného hospodárstva je pritom podľa materiálu jednou z možností, ako zmierniť negatívny dopad hospodárskej krízy na ekonomiku Slovenska.

Aj keď je Slovensko v podpore inovácii dlhodobo za priemerom krajín Európskej únie, v určitých ukazovateľoch sa medziročne zlepšuje viac, ako je priemer ostatných krajín. Za posledných päť rokov sa Slovensko zlepšilo v ukazovateľoch ľudské zdroje, financie, v podpore duševného vlastníctva a priepustnosti informačno-komunikačných technológii. Stály problém v rámci vedy, výskumu a inovácií však podľa rezortu hospodárstva predstavuje nízka úroveň investícii súkromného sektora. "V rámci všetkých odvetví existuje slabá kooperácia medzi poskytovateľmi poznatkov a prijímateľmi. V roku 2008 medziročne tieto investície klesli v SR o 13,4 %, čo ešte viac roztvorilo nožnice spolupráce medzi privátnym sektorom a univerzitami," konštatuje rezort.

Existujú však oblasti, v ktorých má Slovensko ešte veľký potenciál. Najlepšie perspektívy sociálno - ekonomického rozvoja v ďalšom období budú mať najmä strojársky priemysel, elektrotechnický priemysel, časť chemického priemyslu a energetika. "Predpokladá sa, že cielenou podporou týchto odvetví sa vytvoria vhodné podmienky pre ďalší prílev priamych zahraničných investícií," uvádza ministerstvo hospodárstva.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico chce rozložiť rast minimálnej mzdy o osem percent na tri roky
<< predchádzajúci článok
Fico je pripravený vymeniť Figeľa na poste eurokomisára