Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. februára 2011

Slovensko zostane naďalej bez prepojenia vedení s Rakúskom



Slovensko naďalej zostane bez prepojenia elektrických vedení s Rakúskom. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.), ako prevádzkovateľ slovenskej ...



Zdieľať
elektrina Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Slovensko naďalej zostane bez prepojenia elektrických vedení s Rakúskom. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.), ako prevádzkovateľ slovenskej prenosovej sústavy, totiž nepočíta vo svojom pláne na roky 2012 až 2021 s výstavbou vedenia medzi krajinami. V minulosti pritom spoločnosť uvažovala o vybudovaní prepojení medzi Stupavou a Viedňou a medzi Podunajskými Biskupicami a Viedňou. “Obidva projekty boli zo strany rakúskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy označené za nezrealizovateľné z dôvodov vplyvu na životné prostredie. Nakoľko viaceré opakované snahy o rokovania na tému výstavby vedení zlyhali, už neuvažujeme v tomto programe rozvoja s výstavbou nových vedení prenosovej sústavy na profile s Rakúskom,“ zdôvodnil svoj postoj prevádzkovateľ prenosovej sústavy.


Slovenská elektrizačná prenosová sústava však vo svojom investičnom pláne počíta s vybudovaním nových vedení medzi Slovenskom a Maďarskom. Už v roku 2014 by sa malo začať s realizáciou výstavby vedenia z Gabčíkova do Maďarska. Aj tento projekt však nie je istý. “Doposiaľ nie je zo strany maďarského partnera určené miesto zaústenia tohto vedenia v maďarskej prenosovej sústavy,“ dodal prevádzkovateľ slovenskej prenosovej sústavy. Ak sa tento projekt podarí zrealizovať, Slovenská elektrizačná prenosová sústava ráta s ukončením realizácie projektu v roku 2016. Do roku 2021 by malo podľa plánov prenosovej sústavy Slovensko vybudovať s Maďarskom ešte dve elektrické vedenia, a to z Rimavskej Soboty a z Veľkých Kapušian. “Vzhľadom na viaceré neurčitosti investičné akcie sú zatiaľ len predbežne zaradené do investičného plánu,“ spresnila spoločnosť.

Slovensko by malo v dlhodobom horizonte posilniť prepojenie elektrických sústav aj s Poľskom. Podľa plánov slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy, v roku 2020 by sa mohlo začať s budovaním vedenia z Varínu do poľskej Byczyna. “Zo strany slovenského ako aj poľského prevádzkovateľa prenosovej sústavy je projekt skúmaný,“ dodal SEPS, a.s.

S Českou republikou má Slovensko v súčasnosti vybudované najsilnejšie elektrické vedenie. Slovenská elektrizačná prenosová sústava preto nepočíta vo svojom pláne rozvoja na roky 2012 až 2021 s posilňovaním profilu medzi krajinami. S Ukrajinou je Slovensko spojené existujúcim vedením z Veľkých Kapušian do Mukačeva. To by malo v budúcnosti nahradiť vedenie z Veľkých Kapušian na maďarsko-ukrajinské hranice.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava v súčasnosti realizuje 24 investičných projektov týkajúcich sa rekonštrukcií elektrických staníc a vedení, či zavádzania diaľkových riadení elektrických staníc. V strednodobom a dlhodobom horizonte si spoločnosť naplánovala ďalších 50 projektov. Slovenský prevádzkovateľ sústavy sa chce zamerať hlavne na výmenu 220 kV vedení na 400 kV. Spoločnosť výšku potrebných investícií na realizáciu projektov v pláne nezverejnila a nechcela ich z taktických dôvodov konkretizovať ani pre agentúru SITA. “Investičný program je odozvou na rozumne a pragmaticky očakávateľné stavy v rozvoji elektrizačnej prenosovej sústavy tak z pohľadu vývoja v oblasti zdrojov elektriny ako i z pohľadu očakávateľného vývoja v oblasti spotreby,“ konštatovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Fond národného majetku SR, akcionárske práva k akciám však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Regulačná rada už našla šéfa ÚRSO a jeho zástupcu
<< predchádzajúci článok
ALŽÍRSKO: Vláda chce po 19 rokoch ukončiť mimoriadny stav