Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. februára 2009

Slovensku by sa rating podľa Počiatka zatiaľ zhoršovať nemal



Slovensko by zatiaľ problém s financovaním štátneho dlhu mať nemalo. Podľa ministra financií Jána Počiatka by preto krajina nemala čeliť ani zhoršeniu ratingu. "Samozrejme, že riziko zníženia ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Slovensko by zatiaľ problém s financovaním štátneho dlhu mať nemalo. Podľa ministra financií Jána Počiatka by preto krajina nemala čeliť ani zhoršeniu ratingu. "Samozrejme, že riziko zníženia ratingu tu je, ale v tento moment priamo nám toto riziko podľa mňa nehrozí. Všetko záleží od toho, ako kredibilne dokážeme plánovať, keď aj dôjde k nejakému posunu vo verejných financiách," povedal Počiatek v stredu po rokovaní vlády. Podľa ministra pritom už v súčasnosti niektoré krajiny čelia pri financovaní svojho dlhu veľkým problémom. "Len v rámci Európskej únie (EÚ) sa na tento rok očakáva potreba financovania 1 800 mld. eur, čo je masívna suma. Z toho zhruba 1 500 mld. eur je refinancovanie, čiže tam je aj vidieť tú záťaž tých dlhov, keď niektoré krajiny majú dlhy cez 100 %," uviedol minister. Vzhľadom na napätú situáciu na finančných trhoch a narastajúce problémy s financovaním štátnych dlhov je podľa Počiatka o to dôležitejšie príliš nezvyšovať tlak na deficit verejných financií. "Akékoľvek opatrenia, ktoré budeme prijímať, budeme musieť veľmi detailne zvažovať z pohľadu ich záťaže na deficit," konštatoval.




Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka riziko znižovania ratingov v súčasnosti nehrozí ani slovenským bankám. "Naše banky sú stále stabilné, majú dostatočný kapitál, nie sme závislí na cudzích zdrojoch. Čo sa týka bankového sektora, tam nejaké riziko na znižovanie ratingov nevidím," povedal. Z pohľadu štátnych záväzkov bude podľa neho veľa závisieť od ďalšieho vývoja. "Národný rating závisí od toho, ako sa budú vyvíjať čísla, to je veľmi dôležité," dodal guvernér. Či sa Slovensku podarí udržať deficit verejných financií v rámcoch 3-percentného maastrichtského kritéria však zatiaľ Šramko prognózovať nechce. "Teraz sa urobí rekapitulácia všetkých opatrení, ktoré boli v tých troch vlnách prijímané, so zámerom vyčísliť dopad na verejné financie. Samozrejme, z pohľadu NBS by bolo dobré, aby sa neprekročila 3-percentná hranica, ale treba si počkať na to, ako ministerstvo financií urobí rekapituláciu všetkých výdavkov, ktorú sú s týmto procesom spojené," dodal Šramko.

Do problémov sa však dostávajú aj niektoré krajiny regiónu, v ich prípade sa už o riziku znižovania ratingov hovorí. "Zdravie regiónu je závislé od toho, ako sa darí najsilnejším ekonomikám. Niektoré krajiny navyše ešte majú riziko, že pri používaní domácich mien majú veľmi silno ekonomiky zaúverované v eurách, švajčiarskych frankoch a iných menách. Takto to prináša nové riziká, ktoré napríklad nie sú na Slovensku, alebo v krajinách eurozóny," povedal Šramko.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Linka 16000 pre nezvestné deti funguje nonstop aj na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Služby Allianz – SP sú inšpirované klientmi