Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2018

Slovenský krajan v USA: Až 17. november mi otvoril oči



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván
Washington 22. novembra (TASR) - Keď sa teraz človek pozerá do minulosti, tak zisťuje, ako málo sme toho vedeli: my teraz musíme dnešnú mládež vzdelávať lepšie, než vzdelávali nás - aby nemusela zažiť to, čo sme zažili my. Aj tieto slová zazneli na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone pri príležitosti výročia 17. novembra.


"Ja som vyrastal počas socializmu a až revolúcia mi otvorila oči. A teraz, keď oslavujeme a pripomíname si to, tak človeku to nedá a pozerá sa do histórie a zisťuje, ako málo toho vie," uviedol pre TASR starosta krajanského spolku American Sokol Washington Miloš Tóth.

Vysvetlil, že socialistické školstvo im povedalo len veľmi málo o tom, ako to všetko bolo, a naučilo ich veľmi málo o československých légiách, Masarykovi či Štefánikovi.

Podujatie pripomínajúce udalosti z roku 1989 zorganizoval náš zastupiteľský úrad v rámci série podujatí pri príležitosti viacerých významných tohtoročných výročí. Podľa slovenského veľvyslanca v USA Ivana Korčoka sú takého podujatia vynikajúcou príležitosťou, ako spojením histórie a kultúry prezentovať našu krajinu.

Korčok pre TASR zdôraznil, že najdôležitejšie je uvedomiť si cestu, akú Slovensko od 17. novembra 1989 prešlo. Hoci otázky a odpovede typu, prečo si to treba pripomínať, už môžu znieť podľa neho ako klišé, stále je potrebné pripomínať si tieto udalosti, cestu k nim a to, že táto cesta sa vlastne ešte neskočila.

"Lebo vidíme, v akom svete žijeme. Ešte pred niekoľkými rokmi sa nám zdalo, že sloboda je niečo, čo je večné a čo je tu prirodzené a nespochybniteľné, ale vidíme, že to tak nie je. Myslím si, že toto je najväčší odkaz 17. novembra, že všetky tie vtedy dôležité veci sú rovnako aktuálne aj dnes a treba si ich pripomenúť, ale hlavne pozerať do budúcna aj na to, ako môžeme tieto veci udržať pri živote," uviedol Korčok.

Jerome Barry, zakladateľ a riaditeľ neziskovej organizácie Embassy Series, v spolupráci s ktorou veľvyslanectvo podujatie zorganizovalo, pripomenul výrok amerického filozofa a spisovateľa španielskeho pôvodu Georgea Santayanu (1863-1952): "Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení na to, aby si ju zopakovali."

"Je veľmi dôležité, aby sme porozumeli tomu, čo sa vo svete stalo, všetkým výkyvom v histórii, a aby sme sa snažili vzdelávať novú generáciu, aby sa vyhla pascám a nástrahám, ktoré mnohí z nás zažili," uviedol Barry.

Podľa krajana Petra F. Kukuru, ktorý žije v Amerike 50 rokov, je dôležité - najmä pri malých krajinách, akou je Slovensko - udržiavať hrdosť a národovosť, a práve pripomínanie si udalostí, akou bola Nežná revolúcia, je jedným zo spôsobov, ako to robiť. A prečo si to pripomínajú aj Slováci, ktorí prežili už viac v USA než na Slovensku?

"Pre mňa je vždy veľmi príjemné zúčastniť sa na týchto akciách, ktoré mi pripomínajú môj pôvod, moju rodinu, moju rodnú zem, ktorá, samozrejme, znamená veľa," uviedol Kukura.

Podujatie prítomným spríjemnili a slovenské umenie predstavili huslista Dalibor Karvay a gitaristka Miriam Brüllová, ktorí interpretovali skladby svetoznámych skladateľov.

Spolupracovníčka TASR Michaela H. Janotová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kórey prepojili cestu cez spoločnú hranicu v demilitarizovanom pásme
<< predchádzajúci článok
Na hraničnom priechode s Poľskom kontrolujú vozidlá priebežne