05. februára 2015

Slovenský olympijský tím prehral s Talianskom

Miroslav Preisinger (Slovensko) a brankár Andreas Bernard (Taliansko) v zápase turnaja Euro Ice Hockey Challenge Slovensko - Taliansko v rakúskej Viedni 5. februára 2015. Foto: TASR/Michal Svítok

Viedeň 5. februára (TASR) - Slovenský olympijský hokejový tím prehral vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji Euro Ice Hockey Challenge vo Viedni s reprezentáciou Talianska tesne 1:2.

V slovenskom drese absolvovali reprezentačný debut až deviati hráči vrátane brankára Marcela Melicherčíka. Po prvej bezgólovej tretine otvoril vo viedenskej Albert Schultz Eishalle skóre v 29. minúte Erik Černák, ktorého nenápadná strela od modrej čiary zapadla za chrbát talianskeho brankára Andreasa Bernarda. Sedemnásťročný obranca skóroval pri svojom prvom reprezentačnom štarte "medzi dospelými". Mladý slovenský výber však tesný náskok neudržal, na 1:1 vyrovnal v 46. minúte Daniel Tudin a v 53. minúte zariadil triumf Talianov Brian Ihnačák, syn niekdajšieho slovenského útočníka a bývalého československého reprezentanta Petra Ihnačáka.

V 17. vzájomnom zápase s Talianskom si tak Slováci pripísali štvrtú prehru, na konte majú aj 12 víťazstiev a jednu remízu pri celkovom pozitívnom skóre 72:41.

Druhý zápas na turnaji odohrá mužstvo vedené trénermi Vladimírom Országhom a Milanom Jančuškom v piatok 6. februára o 15.30 h proti Slovinsku, účinkovanie na podujatí zakončí v sobotu 7. februára duelom s domácim Rakúskom (17.00).

Priebeh zápasu

Úvodnú šancu zápasu si síce vytvorili Taliani zásluhou Ansoldiho, ktorý v ideálnej pozícii pálil do Melicherčíka, no potom už prebrali dirigentskú taktovku mladí Slováci. V 7. min sa pekne uvoľnil Skalický, nemieril však presne, rovnako ako Kytnár, ktorý osamotený zblízka prestrelil súperovu bránku. V 9. minúte prihral Kudrna Preisingerovi, ktorý spomedzi kruhov pálil tvrdo, ale tesne mimo. Na opačnej strane prevetral Melicherčíkovu lapačku Felicetti. Slováci pôsobili v zápase technickejšie, lepšie korčuľovali a kombinovali, ale v koncovke mali dlho vychýlenú mušku. Potvrdil to aj Galamboš, keď sa v 19. minúte neujalo jeho bekhendové zakončenie. V závere tretiny sa ešte skúšal natlačiť od rohu klziska pred Melicherčíka Tudin, no slovenský brankár si postrážil priestor pri bližšej žŕdke.

V druhom dejstve sa obraz hry nezmenil, naďalej diktovali tempo hry hráči s dvojkrížom na prsiach. V 28. minúte predviedol výborné striedanie tretí slovenský útok, najprv sa dostal dvakrát do koncovky Sýkora a potom Galamboš opečiatkoval žŕdku Bernardovej bránky. V 29. minúte to už vyšlo, Černák od modrej nahodil puk na taliansku bránku a strela aj s prispením teču zapadla za chrbát Bernarda - 1:0. Potom si mladí Slováci prvýkrát zahrali v oslabení, ktoré až na Freiovu drzú akciu zvládli bez väčších problémov. Po jeho uplynutí mohol zvýšiť náskok Hrnka, Bernardovi po jeho strele vypadol puk, tesne však minul bránku. Na druhej strane slabo pokrytý Gander zblízka neusmernil puk do siete.

Diváci na riedko zaplnených tribúnach Albert Schultz Eishalle sledovali v tretej časti veľkú snahu Talianov zvrátiť skóre. Zdalo sa, že Slováci ich k ničomu vážnemu nepustia, až prišla 46. minúta. Melicherčík vyrazil prvú tvrdú strelu, Tudin si však v neprehľadnej situácii našiel odrazený puk a spoza bránky ho pohotovo zasunul do siete - 1:1. A to nebolo zo strany súpera všetko. V 53. minúte putoval na trestnú lavicu Galamboš a Taliani po 11 sekundách presilovku využili, keď Ihnačák zblízka prepasíroval puk za Melicherčíka. Slováci, značne otrasení vývojom duelu, sa snažili niečo s výsledkom urobiť, ale cez prehustenú súperovu obranu sa už nevedeli presadiť. K vyrovnaniu im už nepomohla ani záverečná power play bez brankára.
Euro Ice Hockey Challenge
Olympijský tím SR - Taliansko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
29. Černák (Rosandič, Preisinger) - 46. Tudin (Kostner), 53. Ihnačák (Di Casmirro, Ansoldi). Rozhodovali: Erd - Johnston, Kaspar (všetci Rak.), vylúčenia: 4:1 na 2 min, navyše Skalický (SR) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 300 divákov.

SR: Melicherčík - Bokroš, Trška, Černák, Rosandič, Brejčák, Holenda, Macejko, Pokovič - Rác, Kytnár, Lapšanský - Kudrna, Preisinger, Bakoš - Sýkora, Galamboš, Gašparovič - Skalický, Hrnka, Zuzin

Taliansko: Bernard - Helfer, Borgatello, Sullivan, Trivelatto, Willeit, Hofer, Rampazzo, Hofer - Caletti, Ihnačák, Ansoldi - Frei, Di Casmirro, Gander - Felicetti, Tudin, Kostner - Demetz, Morini, Goi