Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. novembra 2020

Slovenský test na rozlíšenie chrípky od COVID-19 sa onedlho dostane k ľuďom. Už dostal certifikátTest získal certifikát od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.Zdieľať
Slovenský test na rozlíšenie chrípky od COVID-19 sa onedlho dostane k ľuďom. Už dostal certifikát

Výborná správa! Tím slovenských vedcov okolo Pavla Čekana a virológa Borisa Klempu vyvinuli test, ktorý dokáže rozlíšiť chrípku od nákazy koronavírusom. Teraz dostal certifikát aj od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a onedlho sa dostane k pacientom.

"Konečne sa nám to podarilo. Dnes sme získali IVD certifikát od ŠÚKLu na náš prvý diferenciálny test, ktorý dokáže detekovať súčasne SARS-CoV-2 a Influenzu A a B," napísal vedel Čekan na svojom Facebooku.

Ako priblížil, je mu trocha ľúto, že vedci neboli rýchlejší, no na vývoji si chceli dať poriadne záležať.

"Tento test má 100% špecificitu a detekčný limit 2 kópie virálnej RNA na reakciu. Týmto sa radí medzi najlepšie testy, ktoré dokážu presne rozoznať koronavírus a chrípku v jednom teste. Avšak tých inovácií je v tomto teste viac," uviedol Čekan.

Podľa jeho slov môžu vedci konečne ponúknuť tento test akreditovaným diagnostickým labóratoriám. "Určite ho ponúkneme každému na Slovensku. Ale asi pôjde viac na dračku v zahraničí," dodal Čekan.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koronavírus: Pribudlo takmer 2600 pozitívnych prípadov, žiaľ aj 50 obetí
<< predchádzajúci článok
Počet nových prípadov COVID-19 v Česku naďalej klesá, ale viac ako tisíc ľudí je vo vážnom stave

Slovenský test na rozlíšenie chrípky od COVID-19 sa onedlho dostane k ľuďom. Už dostal certifikát - diskusné fórum čitateľov