Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. januára 2011

Slovenský trh s realitami podľa odborníkov pomaly ožíva



Slovenský realitný trh pomaly ožíva a dostáva sa z najhoršieho, nemožno však očakávať návrat k boomu z rokov 2005 až 2008. Zhodli sa na tom účastníci diskusného stretnutia ...



Zdieľať
byty Foto: SITABRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) - Slovenský realitný trh pomaly ožíva a dostáva sa z najhoršieho, nemožno však očakávať návrat k boomu z rokov 2005 až 2008. Zhodli sa na tom účastníci diskusného stretnutia organizovaného Stavebným fórom. Opatrní však zostávajú stavebníci, ktorí nezdieľajú optimizmus realitných maklérov. Podľa predsedu Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolta Lukáča v ich segmente ešte stále nemožno hovoriť o odrazení sa od dna. Ak rast príde, tak ho podľa Lukáča možno očakávať najskôr v budúcom roku prípadne v roku 2013.Za vážny problém Lukáč označil neobvykle nízke ceny niektorých stavebníkov pri verejnom obstarávaní. Naopak, pozitívom je podľa neho stagnácia cien stavebných výrobkov, ktoré by ani v tomto roku nemali rásť.

Richard Churý z realitnej kancelárie Remax Slovakia uviedol, že výsledky za rok 2010 dávajú priestor na mierny optimizmus. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami sa podľa interných údajov spoločnosti Remax opätovne rozhýbal a nabral nový dych. Dôkazom je nárast transakcií oproti krízovým rokom 2009 a 2008. „V júni 2008 sa zastavil predaj bytov a nahradili ho prenájmy, počet transakcií začal medziročne stúpať až v auguste 2009 a minulý rok si udržal rastúcu tendenciu,“ uviedol Churý. Najväčší nárast predaja zaznamenala spoločnosť Remax v segmente malometrážnych starších bytov. „Ľudia idú na istotu a zaujímajú sa predovšetkým o jedno- až trojizbové byty do 100 tisíc eur, ak by sme ich mali v ponuke viac, nemali by sme problém predať ich,“ povedal Churý a doplnil, že predaju starších bytov nahráva aj nedostatok nových projektov na trhu. Riaditeľ slovenskej kancelárie spoločnosti Colliers International Ermanno Boeris upozornil na fakt, že staré byty postavené a skolaudované pred rokom 2009 sú málo konkurencieschopné oproti novším projektom, keďže sa stavali v dobe vrcholiacej realitnej bubliny, kedy ceny materiálov a prác boli najvyššie. „Pri novších projektoch síce developeri zaplatili viac za pozemok, ale postavili ich keď to bolo najefektívnejšie, keď náklady boli najnižšie,“ upresnil Boeris. Ako dodal, pravidlá na trhu v súčasnosti podľa neho určuje ten, kto kupuje a nie predávajúci.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NASA si pripomína 25. výročie nešťastia Challengera
<< predchádzajúci článok
Počas obedňajšej prestávky vykradli v Prešove zlatníctvo