22. septembra 2007

Slovenským basketbalistkám postup na ME ušiel

Slovenské basketbalistky nedokázali naplniť svoj cieľ, ktorým bol jednoznačne postup na ME v Taliansku. Tréner Vladimír Karnay sa ešte pred odchodom na záverečný turnaj dodatkovej kvalifikácie do ...

LANCIANO 22. septembra (WEBNOVINY) - Slovenské basketbalistky nedokázali naplniť svoj cieľ, ktorým bol jednoznačne postup na ME v Taliansku. Tréner Vladimír Karnay sa ešte pred odchodom na záverečný turnaj dodatkovej kvalifikácie do Lanciana vyjadril, že jeho zverenky na kontinentálny šampionát výkonnostne patria: "Mám len jedno želanie - doviesť slovenský ženský basketbal na majstrovstvá Európy. Výkonnostne tam totiž patrí."

Už vtedy však upozornil, že netreba podceniť ani "slabšieho" z dvojice súperov - Izrael. Slovenky však na práve na Izrael, ktorý v príprave dvakrát zdolali, v stredu nestačili (71:84) a v piatkovom súboji s Poľskom (76:74) už obrovské manko z úvodného súboja nedokázali stiahnuť. Po výhre Poliek nad Izraelom (78:71) ešte malo družstvo okolo kapitánky Zuzany Žirkovej teoretickú šancu vybojovať si poslednú miestenku na šampionát, muselo však nad mierne favorizovaným Poľskom zvíťaziť o 20 bodov.

"Chyba bola iba v našich hlavách. Duel s Izraelom sme mali jednoznačne vyhrať. Hráčky to však brali ako jasnú záležitosť a vlastnými chybami sme tento dôležitý súboj prehrali. K spokojnosti preto mám napriek výhre nad Poľskom veľmi ďaleko. Nezvládli sme situáciu, ktorá nastala a mňa osobne to bude mrzieť asi do konca života,“ skonštatoval v rozhovore pre agentúru SITA tréner V. Karnay.

Piatkové stretnutie s Poľskom sa vyvíjalo dlho podľa predstáv súpera, ktorý ešte po prvom polčase viedol 38:34. Slovenky sa však v tretej štvrtine vzchopili, vyhrali ju 28:10 a v úvode poslednej desaťminútovky sa dostali dokonca do vedenia o 16 bodov. Účasť na ME sa im v tej chvíli priblížila na dosah. Lenže Poľky aj zásluhou premieňania trestných hodov náskok slovenského tímu skresali a v závere takmer vyrovnali. Konečný výsledok (76:74) napokon nepomohol k postupu ani jednému družstvu, takže na ME si zahrá outsider Izrael.

"Duel s Poľskom bol vynikajúci, odohrali sme famóznu tretiu štvrtinu, no na vytúžený postup sme nedosiahli. Rozhodcovia nám tiež určite nepomohli. To, čo bolo na jeden strane obranným faulom, nám na druhej strane zapískali ako útočný. Pomer 30:18 hovorí za všetko,“ dodal na záver roztrpčený kormidelník slovenských basketbalistiek.

Slovensko prehráva po štvorhre 1:2