Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2016

Slovenským farmárom vypovedali zmluvy na 30 miliónov litrov mlieka



Slovenskí farmári z južných aj severných oblastí Slovenska narážajú na problémy s odbytom okolo 30 miliónov litrov surového kravského mlieka, čo je ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 24. februára (TASR) – Slovenskí farmári z južných aj severných oblastí Slovenska narážajú na problémy s odbytom okolo 30 miliónov litrov surového kravského mlieka, čo je ročná produkcia dotknutých chovateľov dojníc. Na situáciu upozornili na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) spolu so zväzmi prvovýrobcov a spracovateľov mlieka a označili ju za kritickú. Spracovatelia vypovedali niektorým zmluvy, pretože mlieko nevedia umiestniť na domácom, ale ani na zahraničnom trhu. Prvé dostalo výpoveď Odbytové družstvo Sever, ktoré združuje prvovýrobcov mlieka zo severu Slovenska. Ako skonštatoval predseda SPPK Milan Semančík, ide o veľký problém a vyžaduje si rýchle riešenie.


"V rámci Slovenska ďalej zaznamenávame od spracovateľov výpovede z dodávok mlieka. Tí, ktorí ich už dostali, vo väčšine prípadov v júni už nebudú mať zabezpečený odbyt. Nadvýroba mlieka je v celej Európskej únii. Situáciu s odbytom skomplikovalo ruské embargo, ktoré zastavilo odbyt na ruské trhy. Znížil sa aj záujem Číny o mliečne produkty," povedal Semančík pre TASR. To všetko sa podľa neho podpísalo pod situáciu, v ktorej sa nachádzajú aj slovenskí farmári.

Najbližšia pomoc, s ktorou farmári na Slovensku môžu počítať, by podľa predsedu Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexandra Pastoreka mohla prísť v júni, a potom z dotácií, ktoré ministerstvo pôdohospodárstva v rámci nového programového obdobia zaviedlo. Tie sa však za rok 2016 očakávajú až niekedy v decembri.

"Prvé, ktoré dostanú za vlaňajší rok za vytvorenie lepších podmienok pre držanie zvierat, pohodlie zvierat, mali by dostať niekedy koncom júna. Myslíme si však, že tak, ako aj iné krajiny únie podľa našich informácií z príslušných inštitúcií z Maďarska a Česka, hľadajú ďalšie podporné opatrenia pre svojich farmárov, aby neukončili chov hospodárskych zvierat, musí to urobiť aj Slovenská republika," zdôraznil Pastorek.

SPPK spolu so zväzmi prvovýrobcov a spracovateľov mlieka zároveň listom oslovila Zväz obchodu a cestovného ruchu SR a Slovenskú alianciu moderného obchodu s návrhom na stretnutie, na ktorom by sa hľadali možnosti, aby sa slovenské mlieko a výrobky z neho vo väčšej miere dostávali na pulty obchodných reťazcov, s ktorými najbližšie uskutočnia rokovania.

"Pokiaľ by sa na pultoch reťazcov objavovali slovenské potraviny vo väčšom rozsahu a najmä mliečne potraviny, tak by nám to určite pomohlo," skonštatoval Semančík. Riešenia sa podľa jeho slov hľadajú aj v rámci únie, ktoré smerujú k zrušeniu ruského embarga, ale aj k zavedeniu regulácií počas mliečnej krízy. "Spoliehame sa, že zvíťazí zdravý rozum, pretože potrebujeme surovinu odtiahnuť z európskeho a takisto zo slovenského trhu," podčiarkol Semančík. Okrem vývozu slovenského mlieka do tretích krajín, napríklad do Iránu, by podľa Semančíka odbytu pomohlo, keby časť nadprodukcie išlo na humanitárne účely a odkúpili ju aj Štátne hmotné rezervy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Budovu železničnej stanice v Zlatých Moravciach čaká rekonštrukcia
<< predchádzajúci článok
Novodobé výchovné koncerty pokračujú aj tento rok