Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. novembra 2010

Slovnaft nadobudol za tri kvartály zisk 42,8 mil. €


Tagy: Slovnaft

Skupina Slovnaft zaznamenala za deväť mesiacov tohto roka prevádzkový zisk vo výške 42,8 mil. eur, pričom na celkovom predaji sa export aj naďalej ...Zdieľať
slovnaft rafineria ropa Foto: Ilustračné foto SITA//Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Skupina Slovnaft zaznamenala za deväť mesiacov tohto roka prevádzkový zisk vo výške 42,8 mil. eur, pričom na celkovom predaji sa export aj naďalej podieľa viac ako 70%. Ako informovala spoločnosť, v treťom kvartáli sa tak firma vrátila k ziskovému hospodáreniu. Za zlepšením stoja priaznivý vývoj medzinárodných burzových cien ropných a petrochemických výrobkov, nákladová disciplína, ako aj postupné posilňovanie eura voči americkému doláru.

Priemerná cena ropy dosiahla v treťom štvrťroku 2010 úroveň 76,9 USD za barel a v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka tak vzrástla o 12,9 %. Vývoj ceny ropy výrazne ovplyvňovali pozitívne očakávania ekonomického vývoja medzi investormi na medzinárodných burzách, oslabenie dolára a čiastočné obmedzenie ponuky producentmi ropy. Na výsledok skupiny Slovnaft mal pozitívny vplyv aj vývoj v petrochemickom segmente, predovšetkým v súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami primárnych plastov na burzách v Európe a Ázii. To zvýšilo integrovanú petrochemickú maržu v treťom kvartáli 2010 o 4 % a dosiahla tak priemernú ročnú úroveň 339 eur na tonu.

K lepšiemu výsledku prispelo aj ukončenie obdobia generálnych opráv kľúčových jednotiek v spoločnosti, pre ktoré v druhom štvrťroku rafinéria znížila spracovanie ropy. V treťom štvrťroku spoločnosť spracovala prakticky rovnaké množstvo ropy ako v rovnakom období v roku 2009. Napriek tomuto zatiaľ pozitívnemu trendu je predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a.s. Oszkár Világi v prognózach opatrný. "Aj v ďalšom období budeme pokračovať v silnom tlaku na efektivitu výroby a zvyšovaní predaja ropných produktov,“ uviedol Világi.

Spoločnosť Slovnaft so sídlom v Bratislave, je rafinérsko-petrochemická firma s ročným spracovaním 5,5 až 6 miliónov ton ropy. Spoločnosť okrem výroby, skladovania, distribúcie a veľkoobchodného predaja výrobkov z ropy disponuje najväčšou maloobchodnou sieťou v rámci Slovenskej republiky, zameranou na predaj motorových palív a mazív. Ku koncu septembra tohto roku prevádzkovala 209 čerpacích staníc. Majoritným vlastníkom spoločnosti je maďarská ropná a plynárenská skupina MOL.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Slovnaft
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Berlusconiho vláda bude čeliť hlasovaniu o dôvere
<< predchádzajúci článok
Väčšina Američanov je proti trestu smrti

Slovnaft nadobudol za tri kvartály zisk 42,8 mil. € - diskusné fórum čitateľov