Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2007

Sme pripravení uznať nezávislosť Kosova, vyhlásil Bush



Spojené štáty americké presadzujú čo najskoršie hlasovanie o budúcnosti Kosova na pôde Bezpečnpstnej rady OSN. Sú pripravené vyrovnať sa s hrozbou veta zo strany Ruska a jednostranne uznať právo ...



Zdieľať

WASHINGTON 12. júna (WEBNOVINY) - Spojené štáty americké presadzujú čo najskoršie hlasovanie o budúcnosti Kosova na pôde Bezpečnpstnej rady OSN. Sú pripravené vyrovnať sa s hrozbou veta zo strany Ruska a jednostranne uznať právo srbskej provincie na nezávislosť. Americký prezident George W. Bush v nedeľu v Tirane naliehavo vyzval k uznaniu nezávislosti Kosova a odmietol "nekonečný dialóg" o budúcnosti provincie pod správou OSN. Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová "sa bude v rámci Bezpečnostnej rady OSN veľmi snažiť o presadenie dohody" medzi USA a Európou, ktoré nezávislosť Kosova podporujú, a Ruskom, ktoré je proti. "A ak sa jej to nepodarí, budeme musieť postupovať ďalej sami," vyhlásil Bush. "Obyvatelia Kosova by mali vedieť, že cieľom je nezávislosť."

Hoci je Kosovo technicky srbskou provinciou, väčšinu obyvateľstva tvoria etnickí Albánci. Od ukončenia zásahu jednotiek Severoatlantickej aliancie (NATO) v polovici 90. rokov minulého storočia je provincia pod správou OSN. Počas konfliktu medzi jednotkami srbskej armády a etnickými albánskymi separatistami v rokoch 1998 - 1999 zahynulo približne 10 000 etnických Albáncov a stovky tisíc z Kosova utiekli.

USA sa dosť dlho pokúšali presadiť nezávislosť Kosova v rámci OSN, no pre silný odpor zo strany Ruska teraz zvažuje samostatné kroky mimo medzinárodnej organizácie a jednostranné uznanie nezávislosti provincie, uviedlo v pondelok americké ministerstvo zahraničných vecí. Podľa jeho hovorcu pre vojenskú intervenciu NATO s cieľom chrániť albánske obyvateľstvo Kosova pred srbskou armádou v roku 1999 nebol potrebný súhlas OSN. BR OSN v súčasnosti rokuje o návrhu rezolúcie, ktorá žiada "plnú implementáciu" plánu "nezávislosti pod medzinárodným dohľadom" z dielne špeciálneho splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho. Zástupca hovorcu ministerstva zahraničia USA Tom Casey v pondelok vyzval radu, aby neváhala. "Na stole OSN je rezolúcia. Očakávame pokrok v rokovaniach a hlasovanie o tejto otázke."

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Sean McCormack perspektívu ruského veta odmietol. "Nikto nechce dospieť do tohto bodu...Nikto nechce veto." Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov minulý mesiac vyhlásil, že veto je až posledná možnosť. "Verím, že veto nebude potrebné," uviedol po stretnutí ministrov zahraničných vecí siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8) v Nemecku. Niektorí politickí analytici dúfajú, že Moskva sa aspoň zdrží hlasovania o Kosove v rámci BR OSN, hoci vo svetle rastúceho rusko-amerického napätia pre plánované vybudovanie protiraketového štítu vo východnej Európe je to podľa nich nepravdepodobné. "Ak bude Rusko vetovať, najpravdepodobnejším výsledkom je jednostranné vyhlásenie nezávislosti," uviedol Stephen Sestanovič z Rady pre zahraničné vzťahy, ktorý očakáva problémy v Európskej únii (EÚ). "Povedal by som, že Washington uzná Kosovo a že najmenej polovica členských štátov únie tak tiež urobí, no neviem, či sa tak stane aj na úrovni EÚ ako kolektívneho orgánu, a to bude nepríjemné. Vyvolá to problémy," vyhlásil expert.

Ak by Európa uznala nezávislosť Kosova mimo rámca OSN, možné dôsledky vyvolávajú obavy Španielska, ktoré na svojom území bojuje s baskickým separatistickým hnutím. O probléme bude diskutovať kontaktná skupina pre Kosovo zložená z USA, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska a Ruska, ktorá zasadne v utorok v Paríži.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavské letisko vybavilo za päť mesiacov 633 tis. osôb
<< predchádzajúci článok
EÚ varuje Čínu pred možnými obchodnými obmedzeniami