Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Smer padá, strhol so sebou aj prieskumy, tvrdí PravdaÚstav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade zbieral začiatkom apríla údaje o podpore politickým stranám. Výsledky však predsedníčka úradu Ľudmila Benkovičová zakázala zverejniť. ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade zbieral začiatkom apríla údaje o podpore politickým stranám. Výsledky však predsedníčka úradu Ľudmila Benkovičová zakázala zverejniť. Ústav od 1. mája zrušila, informuje o tom dnešná Pravda. "Európsky parlament vydal nariadenie, na základe neho som rozhodla o zrušení ústavu,“ uviedla Benkovičová. Podľa nej Brusel vyčítal Slovensku už dávno štátne prieskumy o politických otázkach. Benkovičová tvrdí, že nová európska smernica ich rovnako znemožňuje. V aprílovom prieskume, ktorý úrad už nezverejnil, podľa informácií Pravdy klesla podpora Smeru na zhruba 40 percent. Prepad sa začal už v marci, keď z februárových 46 percent išiel Smer dolu na 43,7. Naopak, opozičná SDKÚ si v apríli vraj polepšila z 12,5 na asi 18 percent. Benkovičová prieskum nepoprela, spresnila, že zber dát sa uskutočnil od 1. do 8. apríla.


Opozícia má podozrenie, že práve nelichotivý prieskum môže byť dôvodom zrušenia ústavu. Poslankyňa KDH Mária Sabolová sa chystá celú vec preveriť. "Je prirodzené, že občania sa mali o jeho výsledkoch dozvedieť,“ poznamenala Sabolová. Nariadenie z Bruselu to podľa nej nezakazuje. Benkovičová politické tlaky odmietla. Poslanci Smeru sa k celej veci nechceli vyjadriť. Podľa šéfa súkromnej prieskumnej agentúry MVK Pavla Haulíka verejnosť sa zrejme ani v blízkej budúcnosti nedozvie, aká je popularita jednotlivých strán. "Budeme bez prieskumov preferencií,“ dodal Haulík. Klienti súkromných agentúr totiž podľa neho majú v čase krízy záujem skúmať iné veci, nie verejnú mienku o politike. Preto si ich neobjednávajú. Premiér Robert Fico (Smer) už skôr spochybňoval prieskumy verejnej mienky. "Sú ako ženské plavky - zakrývajú to, čo by sme všetci chceli vidieť,“ povedal o jednom, ktorý ukázal, že 40 percent mladých Slovákov nemá dobrý vzťah k Maďarom. Politické prieskumy nekomentoval s tým, že ich nesleduje.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Juščenko je proti obnoveniu vízového režimu pre občanov EÚ
<< predchádzajúci článok
V Indii sa začala druhá fáza parlamentných volieb

Smer padá, strhol so sebou aj prieskumy, tvrdí Pravda - diskusné fórum čitateľov

Na neuverenie23.4. 16:07:57