Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2015

SMK: Aj na Slovensku by mal platiť princíp dobrovoľníctvaStrana maďarskej komunity (SMK) sa pripojila k tým, ktorí vládny kabinet Roberta Fica obviňujú z ignorantského postoja voči obyvateľom Gabčíkova a nesúhlasu s ...Zdieľať
József Berényi Foto: TASR/Ján Siman
Bratislava 18. septembra (TASR) - Strana maďarskej komunity (SMK) sa pripojila k tým, ktorí vládny kabinet Roberta Fica obviňujú z ignorantského postoja voči obyvateľom Gabčíkova a nesúhlasu s umiestnením dočasných rakúskych azylantov v ich meste.


Predseda SMK József Berényi v tejto súvislosti poukázal na to, že ak sa vláda odvoláva na dobrovoľný princíp pomoci v prípade povinných kvót v rámci EÚ, mala by rešpektovať dobrovoľníctvo aj v rámci SR. "Od slovenskej vlády očakávame, aby zaručila aspoň bezpečnosť obyvateľov Gabčíkova, keď názor a vôľu miestnych obyvateľov nerešpektovala," uviedol predseda SMK.

Slová o ignorancii vôle obyvateľov Gabčíkova zo strany vlády už dnes vyslovili predstavitelia strany SaS. Podľa nich mala vláda, vzhľadom na odmietavý postoj obyvateľov Gabčíkova v miestnom referende, dočasných rakúskych azylantov umiestniť na inom mieste.

Do Gabčíkova vo štvrtok (17.9.) prišlo 24 dočasných rakúskych azylantov, ide predovšetkým o mužov zo Sýrie. Podľa šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka Slovensko už dlhodobo odmieta systém povinného prerozdeľovania utečencov v rámci Európskej únie, ktorý považuje za nesprávny. Súhlasí však s dočasným poskytnutím ubytovacích kapacít na Slovensku pre žiadateľov o azyl v Rakúsku, s ktorým uzavrelo aj príslušnú dohodu.

"Prvých 24 žiadateľov o azyl z Rakúska prišlo na Slovensko, kde im je poskytnuté ubytovanie a strava s tým, že rakúska strana sa bude naďalej starať o samotnú azylovú procedúru a o samotných migrantov. Pred ukončením azylového konania sa títo žiadatelia o azyl vrátia naspäť do Rakúska," povedal vo štvrtok (17.9.) Kaliňák.

Minister vnútra bezpečnostné riziká v Gabčíkove neočakáva. "Sú informovaní, že ak by došlo k porušeniu pravidiel, veľmi riskujú udelenie azylu v Rakúsku a veľmi ľahko by mohlo dôjsť k skončeniu procedúry," uviedol. Slovensko môže taktiež v prípade akýchkoľvek pochybností vrátiť týchto ľudí späť do Rakúska. Dočasní rakúski azylanti môžu priestory zariadenia opustiť.

Slovensko však prijalo určité opatrenia, ako je zvýšenie počtu policajtov na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Gabčíkove či vybudovanie kamerového systému v obci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Vysokých Tatrách vyhasol život 70-ročného turistu z Poľska
<< predchádzajúci článok
Rumunská vládnuca strana podporila obvineného premiéra Pontu

SMK: Aj na Slovensku by mal platiť princíp dobrovoľníctva - diskusné fórum čitateľov