Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júla 2010

SMK chce pokračovať na slovenskej politickej scéne



Foto: SITA/Ľudovít Vaniher DUNAJSKÁ STREDA 10. júla (WEBNOVINY) – SMK chce pokračovať na slovenskej politickej scéne a má šancu sa po budúcich parlamentných voľbách vrátiť do NR SR. Taký je odkaz mimoriadneho kongresu SMK, ...



Zdieľať
smk Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

DUNAJSKÁ STREDA 10. júla (WEBNOVINY) – SMK chce pokračovať na slovenskej politickej scéne a má šancu sa po budúcich parlamentných voľbách vrátiť do NR SR. Taký je odkaz mimoriadneho kongresu SMK, ktorý sa dnes konal v Dunajskej Strede. Ako uviedol na tlačovej besede novozvolený predseda SMK József Berényi, SMK má najlepšie stranícke štruktúry na južnom Slovensku, má poslancov Európskeho parlamentu, miestnych a krajských samospráv, starostov a primátorov a preto má najlepšiu šancu sa po najbližších voľbách vrátiť do parlamentu. Podľa neho zatiaľ strana nezaznamenala odliv členov. Reálnu silu SMK ukážu novembrové komunálne voľby.

Predsedom SMK sa stal bývalý poslanec Národnej rady SR József Berényi. Rozhodlo o tom takmer 300 delegátov na mimoriadnom kongrese strany, ktorý sa konal v Dunajskej Strede. Berényi nemal vo voľbách protikandidáta a získal drvivú väčšinu hlasov. Stranu by mal viesť približne rok. Následne bude na riadnom kongrese zvolené nové vedenie strany. Ten by sa mal konať v máji, alebo v júni v roku 2011.

SMK chce byť mimoparlamentnou stredopravou opozičnou stranou. Podľa Berényiho súčasná koalícia má v parlamente len jednu ľavicovú a jednu nacionalistickú opozičnú stranu. SMK chce kontrolovať ako sa naplnia sľuby vládnej koalície pri výstavbe južnej rýchlostnej cesty, znižovaní regionálnych rozdielov a rozdeľovaní eurofondov. Berényi zároveň vyslovil sklamanie, že do programových téz novej koalície sa nedostalo prijatie zákona o národnostných menšinách a ani zákon o používaní jazykov národnostných menšín.

Prioritou pre SMK v najbližšom období budú komunálne voľby. Strana sa pokúsi obhájiť svoje postavenie spred štyroch rokov. Dôležitou udalosťou bude tiež sčítanie obyvateľstva v roku 2011, pretože podľa počtu obyvateľov sa rozdeľujú peniaze na národnostné školstvo a kultúru. „Sčítanie obyvateľov je jeden z kľúčových momentov na budúci rok,“ zdôraznil Berényi.



Delegáti tiež v prvom kole voľby zvolili za predsedu Republikovej rady exposlanca NR SR Gyulu Bárdosa a za podpredsedov rovnako bývalých poslancov. Podpredsedom pre hospodárstvo a regionálny rozvoj sa stal Iván Farkas, podpredsedom pre pôdohospodárstvo a životné prostredie László Miklós a podpredsedom pre školstvo László Szigeti.

Ďalších dvoch podpredsedov zvolili delegáti v druhom kole, keďže v prvom nezískali nadpolovičnú väčšinu hlasov. Delegáti rozhodli, že podpredsedom pre samosprávu bude Péter Őry a podpredsedníčkou pre sociálne veci Tünde Neszméry. Berényi pred druhým kolom loboval, aby za podpredsedu pre samosprávu bol zvolený ako nová tvár Péter Őry a nie vicežupan Trnavského samosprávneho kraja József Kvarda.

Berényi je v poradí tretím predsedom SMK. Stranu po jej vzniku viedol Béla Bugár. Toho vystriedal vo funkcii predsedu 31. marca 2007 Pál Csáky. SMK vznikla v roku 1998 zlúčením troch politických strán Maďarského KDH, Spolužitia a Maďarskej občianskej strany.

Berényi sa narodil 6. júna 1967 v obci Okoč-Opatovský Sokolec. V roku 1991 ukončil štúdium histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1998 je členom predsedníctva Strany maďarskej koalície. V rokoch 1999 – 2000 pôsobil na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR ako poradca ministra. V roku 2002 bol zvolený za poslanca NR SR za SMK. Svoj mandát si však neuplatnil, pretože sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí. V roku 2006 bol opäť zvolený za poslanca NR SR za SMK.

Delegáti zároveň zmenou stanov rozhodli, že SMK bude mať po novom päť podpredsedov strany. Doteraz ich bolo osem. Predsedníctvo bude pozostávať z predsedu strany, predsedu Republikovej rady, piatich podpredsedov, siedmich zástupcov krajských organizácií SMK a jedného europoslanca. Na žiadnu volenú funkciu nekandidovali známe tváre SMK Pál Csáky a Miklós Duray.

Kritike podrobili delegáti z južných regiónov Slovenska činnosť vedenia SMK pred parlamentnými voľbami. Delegáti kritizovali predvolebnú kampaň i mediálne výstupy predstaviteľov SMK, ktoré podľa nich zapríčinili, že SMK zostala po júnových parlamentných voľbách neparlamentnou stranou. Podľa Berényiho príčiny neúspechu SMK vo voľbách treba hľadať v tom, že SMK sa viac venovala snahe, aby sa do parlamentu nedostala iná strana, ako vlastnej propagácii. Pod neúspech sa podpísala aj neúčasť v televíznych diskusiách, slovensko-maďarské vzťahy a tiež to, že SMK nemala na kampaň toľko peňazí, ako jej rivali. Za prehru podľa Berényiho nesú zodpovednosť všetci, ale všetkých vymeniť nemôžu. Do strany pozval mladých ľudí. „Chcem, aby vo vedení bola nová krv,“ vyhlásil. Zároveň dodal, že SMK sa plánuje zúčastňovať na rokovaniach Fóra maďarských strán, ak naň dostane pozvanie.

Delegáti kongresu SMK apelovali na orgány činné v trestnom konaní, aby dôkladne a urýchlene vyšetrili vraždu okresného predsedu strany v Komárne Lászlóa Basternáka, ktorá sa stala v piatok večer. Pamiatku Basternáka si delegáti uctili minútou ticha. Basternák bol poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja a okresným predsedom SMK v Komárne. Dnes mal prísť ako delegát aj na kongres strany. V piatok večer ho neznámy páchateľ zastrelil pred jeho domom. Prvýkrát na neho strieľali už v marci, ale guľka ho vtedy nezasiahla.

O konaní mimoriadneho kongresu rozhodla 19. júna Republiková rada SMK po tom, čo sa SMK nedostala do parlamentu. SMK získala v parlamentných voľbách 12. júna 4,33 percenta hlasov. Okamžite po voľbách podalo demisiu staré predsedníctvo na čele s Pálom Csákym.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Kube začali prepúšťať politických väzňov
<< predchádzajúci článok
Klienti skrachovanej cestovky sú už na Slovensku