Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júla 2010

SMK: Je otázne, či nepožičať Grécku je v záujme SRFoto: SITA BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Zamietnutie pôžičky Grécku vládou SR sa podľa podpredsedu SMK Ivána Farkasa viaže na momentálny stav verejných financií na Slovensku, je ale otázne, či je v súlade s dlhodobými ...Zdieľať
smk Foto: SITA

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Zamietnutie pôžičky Grécku vládou SR sa podľa podpredsedu SMK Ivána Farkasa viaže na momentálny stav verejných financií na Slovensku, je ale otázne, či je v súlade s dlhodobými záujmami Slovenska. „Na jednej strane vláda nemá záujem zúčastniť sa v zmysle princípu solidarity na pomoci Grécku, na druhej strane ale rada príjme pomoc z fondu solidarity EÚ na revitalizáciu povodňami postihnutých obcí,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Farkas. Podľa neho je aktuálna otázka, či ak bude Slovensko v budúcnosti v chúlostivej situácii, zriekne sa solidárnej pomoci ostatných členov eurozóny. „Otázne je, aká bude pozícia Slovenska v budúcnosti v dôsledku tohto uznesenia v oblasti čerpania fondov Európskej únie, najmä čo sa týka príprav finančného rámca v nasledujúcom programovom období 2014-2020,“ dodal.

Farkas zároveň pripomenul, že SMK už v máji navrhla zúčastniť sa na solidárnej pomoci Grécku s podmienkou, že participáciu SR na pomoci treba prehodnotiť a prepočítať na základe životnej úrovne obyvateľov v porovnaní s ostatnými členskými krajinami eurozóny. Podľa neho je potrebné zohľadniť riziká, ktoré podľa vyššie uvedeného môžu v budúcnosti nastať.

Vláda dnes zmenila uznesenie predchádzajúcej vlády a schválila ho s odporučením parlamentu pôžičku Grécku neschváliť. "V nadväznosti na výsledky parlamentných volieb, ktoré sa konali 12. júna 2010 a vzhľadom na zmenu vlády Slovenskej republiky, došlo k prehodnoteniu pozície Slovenskej republiky k poskytnutiu finančnej pomoci Helénskej republike. Vláda SR týmto materiálom zaujíma postoj k politickým záväzkom prijatým predchádzajúcou vládou SR," konštatuje sa v materiáli, ktorý dnes schválila vláda. Pomoc Grécku je pritom na rozdiel od eurovalu riešená formou bilaterálnych hotovostných pôžičiek členských štátov eurozóny v celkovej sume 110 mld. eur. Podiel Slovenska na pomoci Grécku predstavuje zhruba 800 mil. eur.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
IVO: Demokracia v oblasti médií rastie
<< predchádzajúci článok
Šéfka okresného súdu podala trestné oznámenie

SMK: Je otázne, či nepožičať Grécku je v záujme SR - diskusné fórum čitateľov