Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2007

SMK požaduje zachovanie počtu stavebných úradovStrana maďarskej koalície (SMK) navrhuje ponechať stavebné konanie v kompetencii miestnej samosprávy spôsobom preneseného výkonu štátnej správy. Zároveň požaduje zachovanie súčasného počtu ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) - Strana maďarskej koalície (SMK) navrhuje ponechať stavebné konanie v kompetencii miestnej samosprávy spôsobom preneseného výkonu štátnej správy. Zároveň požaduje zachovanie súčasného počtu spoločných stavebných úradov vo viac ako tristo mestách a obciach, ako aj ich pôsobisko a štatút. Informoval o tom v pondelok predseda Republikovej rady a podpredseda SMK Iván Farkas. Ako dodal, nesúhlasia preto s plánovaným znížením počtu stavebných úradov na 108, s čím počíta návrh nového stavebného zákona, vypracovaný Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR. Strana je aj proti zmene pôsobnosti prvostupňových stavebných úradov, aby sa novým zákonom opäť vytvorili štátne stavebné úrady. SMK tým podporuje stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska.

"Ak by sa silou mocou vytvorila sieť štátnych stavebných úradov, tak navrhujeme vytvoriť ich v sídlach obvodných úradov platných do roku 1996. Táto sieť bola teritoriálne vyvážená a úrady boli dostupné z každej obce v spádovej oblasti toho ktorého sídla," uviedol Farkas v reakcii na návrh zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, tzv. stavebného zákona. V takom prípade by mali byť stavebné úrady na 121 miestach. Vláda by mala schváliť návrh tohto zákona do konca júna tohto roka. SMK podľa Farkasa nesúhlasí taktiež s možným sťažením dostupnosti stavebných úradov pre obyvateľov.

Radikálna zmena štruktúry štátnych stavebných úradov v upravenom návrhu zákona bola podľa SMK asi politicky motivovaná. "Z návrhu zákona vypadlo 20 miest s počtom obyvateľov 10 tis. až 30 tis. so spádovou oblasťou 30 tis. až 60 tis. ľudí. Na druhej strane pribudli štátne stavebné úrady v obciach s počtom obyvateľov 300, 500, 1200," poznamenal Farkas s tým, že na Podunajsku bude extrémne riedka sieť stavebných úradov. Položil pritom otázku, prečo chcú trestať tam žijúcich občanov a podnikateľov.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Sao Paulo pochodovali tri milióny homosexuálov
<< predchádzajúci článok
Albánci ocenili Bushovu podporu nezávislosti provincie

SMK požaduje zachovanie počtu stavebných úradov - diskusné fórum čitateľov