Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. apríla 2010

SND vypustí pre štátny smútok komédiuSlovenské národné divadlo (SND) vyjadruje solidaritu s Poľskom, ktoré trúchli za obeťami leteckého nešťastia. Národné divadlo sa pripojí k štátnemu smútku, ktorý vyhlásila ...Zdieľať
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) - Slovenské národné divadlo (SND) vyjadruje solidaritu s Poľskom, ktoré trúchli za obeťami leteckého nešťastia. Národné divadlo sa pripojí k štátnemu smútku, ktorý vyhlásila vláda SR na nedeľu od 8:00 do 17:00. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa SND Zuzana Golianová, v nedeľu SND neruší žiadne zo svojich naplánovaných predstavení, každé z nich sa však začne minútou ticha.

V sobotu 17. apríla, keď sa v Poľsku koná oficiálna rozlúčka s 96 obeťami leteckej tragédie, SND ruší komédiu Zlatí chlapci. Ostatné dramatické tituly - balet Ivan Hrozný a dve činoherné predstavenia Herodes a Herodias a Mariša, sa začnú minútou ticha.

V súvislosti so štátnym smútkom upravia svoj program viaceré divadlá, vypustia zábavné a komediálne tituly alebo sa predstavenia začnú minútou ticha. Zmeny v programe prispôsobené pietnej spomienke na obete avizovali počas víkendu aj slovenské televízie a Slovenský rozhlas.

Organizáciu bežných aktivít počas štátneho smútku zákon explicitne neupravuje, preto sa odporúča, aby sa začali minútou ticha. Štátne organizácie stiahnu zástavy na pol žrde. Obmedzenia počas štátneho smútku sa budú týkať aj hazardných hier. Nebude možné vkladať a prijímať stávky, vyplácať výhry či žrebovať, a to ani on-line. Platí to aj pre prevádzkovateľov herní.

Poľsko postihla tragédia v sobotu 10. apríla ráno. Vládny špeciál TU-154 sa zrútil počas pristávania na letisku Severnyj pri meste Smolensk na západe Ruska. Nehodu nikto neprežil. O život prišlo 96 ľudí, Poľsko stratilo prakticky celé armádne velenie i časť prezidentskej kancelárie. Medzi obeťami sú viacerí poprední predstavitelia poľského verejného, politického a cirkevného života. Prezident Lech Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na pietnej spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22-tisíc dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Astronauti z Discovery už nevystúpia do vesmíru
<< predchádzajúci článok
Video: Reklama na Lamborghini Gallardo LP 570 4 Superleggera