Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. júna 2007

SNS chce umožniť nadčasovú prácu pre automobilkyPredseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj predložil v rozprave k návrhu novely Zákonníka práce pozmeňujúci návrh, ktorá má umožniť nadčasovú prácu v záujme zabezpečenia plynulosti ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) - Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj predložil v rozprave k návrhu novely Zákonníka práce pozmeňujúci návrh, ktorá má umožniť nadčasovú prácu v záujme zabezpečenia plynulosti výrobného procesu. So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce, možno podľa tohto návrhu dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov. "Tento návrh je najmä pre automobilový priemysel, ktorý pracuje nepretržite v linkách a jedna časť výroby bezprostredne nadväzuje na druhú," objasnil Rafaj.

Šéf poslaneckého klubu SNS zároveň navrhol, aby zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrilo za nadčasovú prácu okrem mzdy aj mzdové zvýhodnenie vo výške 35 % jeho priemerného zárobku. "Toto zvýšené zvýhodnenie je kompenzáciou za rizikové prostredie počas výkonu nadčasovej práce," povedal Rafaj.

Poslanec Pavol Frešo (SDKÚ-DS) navrhol z predloženej novely Zákonníka práce vypustiť ustanovenie o tom, že pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vydáva zamestnávateľ až po dohode so zástupcami zamestnancov. Ďalší z jeho pozmeňujúcich návrhov smeruje k tomu, aby mohol zamestnávateľ zaviesť pružný pracovný čas nielen na základe dohody so zástupcami zamestnancov, ale aby v tomto prípade stačila dohoda so zamestnancom.

Poslanec Pavol Prokopovič (SDKÚ-DS) upozornil na riziká navrhovanej definície závislej práce, ktorá sa má vykonávať výlučne zamestnancami. "Ľuďom treba nechať voľnosť. Sami vedia, čo je pre nich dobré," povedal Prokopovič. Podľa neho by prijatie živnostníka do pracovného pomeru znamenalo pokles jeho čistého príjmu, v horšom prípade môže živnostník kvôli zadefinovaniu závislej práce stratiť svoju prácu. Jedným z rizík podľa Prokopoviča je aj to, že zamestnávateľ bude časť mzdy zamestnancovi, pôvodnému živnostníkovi, vyplácať "na ruku".

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priemerná reálna mzda prekročí úroveň roka 1989
<< predchádzajúci článok
Vo Fruniho garáži na Letnej zaistili motocykle