Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júna 2009

So svojim ohodnotením sú najnespokojnejšie zdravotné sestry



Sestry na Slovensku sú najviac nespokojné so svojím finančným ohodnotením. V rámci postoja k svojmu povolaniu však dvom tretinám z nich prekáža aj nedostatok možností na kariérny postup a stresujúca ...



Zdieľať
BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) - Sestry na Slovensku sú najviac nespokojné so svojím finančným ohodnotením. V rámci postoja k svojmu povolaniu však dvom tretinám z nich prekáža aj nedostatok možností na kariérny postup a stresujúca práca. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu realizovaného Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, väčšine z nich pritom najviac chýba uznanie a úcta zo strany lekárov i spoločnosti. Negatívne na sestry vplýva najmä psychická záťaž, pričom za najdôležitejšie faktory pri výkone svojho povolania považujú podľa prezidentky komory Márie Lévyovej takmer všetky respondentky medziľudské vzťahy a približne každá druhá materiálno-technické vybavenie a systém riadenia. Z druhého prieskumu komory zameraného na vnímanie postavenia sestier a asistentiek na Slovensku zase vyplynulo, že 75 % z nich považuje za najdôležitejšie priority svojej práce zlepšenie pracovných podmienok a 85 % zlepšenie spoločenského a finančného ohodnotenia.


Na základe výsledkoch oboch prieskumov, ako aj niekoľkoročnej snahy komory zároveň Lévyová na utorkovej tlačovej besede predstavila aj Chartu práv sestier a pôrodných asistentiek. Väčšina sestier i asistentiek totiž podľa nej svoje práva nepozná, respektíve im nerozumie. "Ak by poznali svoje základné práva, vedeli by sa lepšie orientovať a zlepšili by sa podmienky výkonu ich povolania," priblížila význam dokumentu Lévyová. Charta sa pritom venuje výkonu samotného povolania, vzťahu k pacientom, spolupracovníkom a iným osobám. Rozoberá aj pracovno-právne vzťahy, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, pracovné prostredie a pracovné podmienky. Pozornosť však venuje aj vzdelávaniu, zvyšovaniu kvalifikácie a sústavnému vzdelávaniu. Približne 20 tis. kusov dokumentu je už k dispozícii na 58 regionálnych pobočkách komory, prístupný je však aj na internetovej stránke komory.

Podľa údajov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek majú v súčasnosti okolo 35 až 40 tis. aktívnych členiek. Priemerný vek sestry na Slovensku je podľa Lévyovej 48 rokov, pričom priemerná mzda sestry vo fakultnej nemocnici je okolo 22 tis. Sk (730,3 €) a v menších zdravotníckych zariadeniach asi 15,5 tis. Sk (514,5 €).

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenskí policajti zakročili neoprávnene, odvolali nadriadených
<< predchádzajúci článok
DATALAN potvrdil schopnosť poskytovať infraštruktúrne riešenia na najvyššej úrovni