Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

07. septembra 2010

Soči sa topí v tonách odpadkovDejisko zimných olympijských hier v roku 2014 Soči sa topí v odpadkoch. Podľa zistenia ruskej audítorskej komory, ktorá skúmala využívanie federálnych zdrojov vo výške 817 miliónov ...Zdieľať
soci Foto: SITA/AP MOSKVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Dejisko zimných olympijských hier v roku 2014 Soči sa topí v odpadkoch. Podľa zistenia ruskej audítorskej komory, ktorá skúmala využívanie federálnych zdrojov vo výške 817 miliónov rubľov vyčlenených na riešenie situácie v životnom prostredí v oblasti Soči, stojí stredisko pred problémom, kam umiestniť milióny ton odpadu. V danej lokalite niet jedinej legálnej skládky komunálneho odpadu a väčšina kanalizácií ústi do mora iba 50 metrov od tunajšej pláže. V januári museli jednu skládku zatvoriť, pretože bola preplnená a zasypala neďaleké domy, čím pripravila o strechu nad hlavou päť rodín.


Situáciu priblížil denníku Vedomosti audítor Michal Odincov. Kompletná správa komory nie je prístupná verejnosti. "V čase, keď bude výstavba vo svojom vrchole, budeme mať 5 miliónov ton odpadu bez toho, aby sme ho mali kam uskladniť," uviedol Odincov. V roku 2013 bude v okolí olympijských športovísk celkom 817-tisíc ton stavebného odpadu, nehovoriac o smetiach, ktoré produkujú obyvatelia mesta. Už v máji šéf komory Sergej Stepašin poslal list premiérovi Vladimírovi Putinovi, v ktorom odporučil riešiť stav vývozom odpadu mimo regiónu. "Opatrenia prijaté vládou na zabezpečenie environmentálnej únosnosti olympijského projektu neriešia problém rozvoja mesta Soči," napísal vtedy Stepašin.

Kandidatúra Soči na usporiadanie ZOH 2014 sľubovala nulový stupeň znečistenia a narušenia životného prostredia.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Juraj Mikúš v Spartaku Moskva skončil
<< predchádzajúci článok
Andy Schleck odstúpil z Vuelty

Soči sa topí v tonách odpadkov - diskusné fórum čitateľov