24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. februára 2019

Sokoliari sa na zoznam kultúrneho dedičstva dostali po 12 rokoch snahy



Slovenskí sokoliari považujú zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska za určitú formu prestíže.



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Erika Ďurčová
 
Bojnice 10. februára  - Slovenskí sokoliari považujú zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska za určitú formu prestíže. Sľubujú si od toho i väčšiu ochranu svojho umenia a práce. Na zoznam sa v januári dostali po 12 rokoch snaženia sa.


"Snahy sokoliarstva o zápis do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva sa začali niekedy v roku 2006 alebo 2007. Iniciovala to medzinárodná sokoliarska asociácia, ktorej sme členom. Lídrami boli naši arabskí kolegovia. Vtedy vyvstala snaha ochrániť sokoliarstvo, lebo nie vo všetkých štátoch je legislatívne chránené a bola obava, že by mohlo nejakým spôsobom dôjsť k ujme," načrtol prezident Slovenského klubu sokoliarov (SKS) pri Slovenskej poľovníckej komore (SPK) Alojz Kaššák.

Arabskí sokoliari tak podľa neho v podstate iniciovali zapísať toto 4000 rokov staré umenie lovu dravými vtákmi na svetový zoznam, pričom podmienkou bolo, aby štáty, ktoré sa o tento zápis uchádzajú, mali sokoliarstvo zapísané na národnom zozname. "V tom čase sme boli jednou z 12 krajín, ktoré boli vytypované do skupiny na zápis na svetový zoznam a začali sme so snahami o zápis na národný zoznam, ktorý v tom čase ešte u nás vôbec neexistoval. My sme boli v podstate prvá skupina, ktorá chcela zapísať prvok na národný zoznam. Tak, ako to už na Slovensku býva, doma nikdy nie si prorokom. Štáty sveta si nás vytypovali ako jednu z krajín, kde sokoliarstvo spĺňa všetky predpoklady na zápis, u nás na Slovensku nás však naša národná komisia päťkrát odmietla na zoznam dať a trvalo to 12 rokov, kým sme sa dostali medzi prvky nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska," spomenul.

Zápis do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je krokom k tomu, aby slovenskí sokoliari požiadali o zápis na svetový zoznam. SKS už v tejto súvislosti začal vyvíjať i aktivitu. "Sokoliarstvo bude zápisom na slovenský zoznam rovnako štátom ochraňované a podporované ako drotárstvo, či fujara, ktoré sa viažu k našej národnej identite," podotkol Kaššák.

Sokoliarstvo má podľa neho budúcnosť na Slovensku, keďže i v rámci sveta je SR považovaná za líderskú krajinu vo vzdelávaní mladých sokoliarov, keďže sa vyučuje na lesníckych školách, troch univerzitách, základnej s materskou školou. "Jednou z podmienok, na základe ktorých sa prvok zaraďuje na svetový alebo národný zoznam je, že sa táto idea musí odovzdávať z generácie na generáciu," dodal.

Zápis na zoznam kultúrneho dedičstva vítajú i sokoliari Aquila z Bojníc, ktorí majú ako jediní svoju stálu scénu na Slovensku. "Snažíme sa robiť rôzne sokoliarske vystúpenia, rehabilitujeme dravce a pomáhame im k návratu do prírody. Okrem toho sa sokoliarstvo využíva na letiskách, kde sokoliari, keď vypustia cvičeného dravca, tento plaší rôzne kŕdle vtákov. Tým lietadlo, ktoré štartuje a má prúdové motory, nevtiahne tieto vtáky k sebe do motorov a ochraňujú sa tým ľudské životy," priblížil Jozef Tomík zo sokoliarov Aquila z Bojníc. Zápis na zoznam môže podľa neho rovnako priniesť ochranu sokoliarstva ako takého, ako kultúrneho nehmotného dedičstva na Slovensku a v okolitých krajinách, kde existujú rôzne lobistické skupiny, ktoré sa snažia utláčať podobné činnosti.

V SKS pri SPK má v súčasnosti 290 riadnych členov a 103 kandidátov na sokoliarov.

 

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/sokoliari-sa-na-zoznam-kulturneho-dedicstva-dostali-po-12-rokoch-snahy-cl653049.html