Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

17. marca 2011

Som číslo štyri. A chcú ma zabiť!Číslo Jedna zabili v Malajzii. Číslo dva zavraždili v Anglicku. Číslo tri uštvali v Keni. Všetkých ich povraždili. Som číslo štyri. A som na rade.Zdieľať
Som číslo štyri Prišlo nás deväť. Vyzeráme ako vy, hovoríme ako vy, žijeme medzi vami, no nie sme ako vy. Dokážeme veci, o ktorých vy iba snívate. Sme silnejší a rýchlejší než čokoľvek, čo ste kedy videli. Sme ako superhrdinovia, ktorých uctievate vo filmoch a komiksoch – ibaže ozajstní. Mali sme plány, no oni nás objavili a začali nás vraždiť. Teraz sme na úteku. Trávime život v tieňoch, na miestach, kam sa nikto nikdy nepozrie. Zapadli sme medzi vás, takže vy nás ani nespoznáte... Oni však áno!
 
Čoskoro vychádza novinka, ktorá vzbudila vo svete veľkú pozornosť. Kniha Som číslo štyri zaujala natoľko, že po nej siahli aj filmári a v apríli príde do kín aj rovnomenný film v produkcii Michaela Baya, známeho megalomanskými snímkami. Pozrite si filmový trailer k tomuto filmu.
Ako to však väčšinou býva, kniha je oveľa lepšie spracovaná a dokáže navodiť atmosféru strachu, prenasledovania a napätia plastickejšie. V prvej časti sa zoznamujeme s tými, čo prežili zničenie planéty Lorien. Uniknúť sa podarilo deviatim deťom, u ktorých sa majú v budúcnosti rozvinúť mimoriadne schopnosti, a preto budú schopné bojovať s nepriateľmi a znovu vzkriesiť ich stratenú domovinu.
 
No Mogadoránci, ktorí zničili Lorien, ich vystopovali aj na Zemi a začali ich vraždiť. Troch už dostali a keďže ich môžu zabiť len v presne určenom poradí, na rade je štvorka. John Smith. Chalan ako každý iný, ktorý sa však s rodinou musí neustále sťahovať, aby svojich prenasledovateľov zmiatol. Nestihne si nájsť ani priateľov, poriadne sa usadiť, až kým nepríde do mestečka Paradise. Tam sa zaľúbi do krásnej Sarah a čoskoro sa u neho začnú prejavovať zvláštne schopnosti – je ohňovzdorný a dokáže hýbať predmetmi. Spolu s tým je však prezradené aj jeho tajomstvo a Mogadoránci na seba tiež nedajú dlho čakať...
Kniha Som číslo štyri je síce čistokrvné sci-fi, no na prvý pohľad častú tému (nový chalan v škole, osudové dievča, miestny outsider) spracoval autor nápadito a mimoriadne pútavo. Pokojné tempo rýchlo strieda akcia, ktorá vás nepustí, až kým knihu nedočítate do konca.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozhovor: Štefan Richtárech miluje divadlo nadovšetko
<< predchádzajúci článok
Štyri slovenské filmy premietnu v Bruseli k 20. výročiu V4