Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2012

Somálski piráti naštartovali ekonomikuPre námorníkov plaviacich sa v okolí Adenského zálivu sú postrachom, pre mnohých krajanov sú ale požehnaním. Reč je o somálskych pirátoch. Z najnovšej štúdie zverejnenej britským ...Zdieľať
somalsko pirati MOGADIŠO 13. januára (WEBNOVINY) - Pre námorníkov plaviacich sa v okolí Adenského zálivu sú postrachom, pre mnohých krajanov sú ale požehnaním. Reč je o somálskych pirátoch.


Z najnovšej štúdie zverejnenej britským think-tankom Chatham House vyplýva, že militantom sa podarilo vo viacerých oblastiach Somálska naštartovať miestnu ekonomiku, informuje spravodajský portál britskej stanice BBC.

Vedúca výskumného tímu Anja Shortlandová vychádzala pri svojich zisteniach zo satelitných snímok. Výskum trval od roku 2000 až do súčasnosti, pričom vedci porovnávali vtedajšiu úroveň rozvoja s dnešnou. Vnútrozemské mestá Garowe a Bosasso, kde majú piráti svoje základne, sa rozvíjali aj napriek tomu, že krajina celkovo stagnovala.

Najhoršie sú na tom pobrežné oblasti, kde sa obyvatelia tradične živia najmä rybolovom. Zahraniční konkurenti somálskych rybárov aj vďaka absencii centrálnych inštitúcií v krajine vytlačili z medzinárodných vôd a pripravili o živobytie.

Somálsko už 20 rokov nemá funkčnú vládu a piráti tam podľa zahraničných pozorovateľov majú väčšiu moc ako štátne inštitúcie. Z Adenského zálivu sa im podarilo urobiť v posledných rokoch jedno z najnebezpečnejších miest na svete a pravidelne v ňom, ale aj ďalej na mori, unášajú zahraničné lode. V súčasnosti zadržiavajú najmenej 40 lodí a viac ako 400 rukojemníkov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre Gorilu padli ďalšie hlavy
<< predchádzajúci článok
Nadácia Pontis vyhlásila súťaž o najlepšiu esej