24hod.sk    Príroda-Zvieratá

06. februára 2021

Spaľovanie biomasy nie je podľa environmentalistov obnoviteľný zdroj energie a má negatívny dopadSpaľovanie biomasy je v členských krajinách Európskej únie (EÚ) vedené ako obnoviteľný zdroj energie, hoci ním nie je.Zdieľať
Spaľovanie biomasy nie je podľa environmentalistov obnoviteľný zdroj energie a má negatívny dopad

Pre agentúru SITA to uviedol Jozef Ridzoň, ochranársky manažér Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS/Birdlife Slovensko).

Tá vyzýva ľudí, aby podporili petíciu za vyškrtnutie spaľovania biomasy zo zoznamu obnoviteľných zdrojov energie v krajinách EÚ.

Strata dôležitých biotopov

„Spaľovanie biomasy viedlo k tomu, že strácame mnohé biotopy, ktoré sú dôležité pre vzácne druhy živočíchov. Ak sa bude spaľovanie biomasy aj naďalej považovať za uhlíkovo neutrálne, bude to len zelená nálepka. V skutočnosti však z prírody berieme viac biomasy, ako stihne opätovne narásť, takže nejde o obnoviteľný zdroj,“ povedal Ridzoň.

Výroba energie spaľovaním biomasy má podľa neho hneď dvojitý negatívny dopad na životné prostredie. Prvým je samotné spaľovanie, pri ktorom sa do ovzdušia uvoľňuje oxid uhličitý (CO2).

Skleníkový plyn tak prispieva k zvyšovaniu miery globálneho otepľovania. Druhým negatívnym efektom je, že sa na spaľovanie biomasy často používajú celé stromy, kríky či porasty.

Tie sú v prírode schopné zachytávať CO2 a zemský uhlík, ktorý sa však po ich spálení uvoľňuje do atmosféry. Zároveň sú domovom pre mnohé vzácne a ubúdajúce druhy živočíchov a vtáctva. Spaľovanie biomasy tak len zväčšuje mieru ich ohrozenia.

Biomasu aj dovážajú

Podľa Ridzoňa sa navyše v Európe nespaľuje iba biomasa z miestnych lesov. Porasty, stromy či drevná štiepka sa do krajiny dováža aj z Ruska alebo Spojených štátov amerických (USA).

„Nechceme, aby bola biomasa chápaná ako obnoviteľný zdroj. V súčasnosti je otvorená európska smernica o obnoviteľných zdrojoch a Európska komisia sa pýta, aký majú na to ľudia názor,“ povedal Ridzoň.

Petícia environmentálnych organizácií za vyškrtnutie spaľovania biomasy zo zoznamu obnoviteľných zdrojov energie bude ukončená v utorok 9. februára. Doteraz ju podpísalo približne 27-tisíc ľudí. Cieľom iniciátorov je nazbierať 50-tisíc podpisov.

Petíciu „Burning trees is not a climate solution“ je možné podporiť na stránke https://www.eubioenergy.com.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/spalovanie-biomasy-nie-je-podla-environmentalistov-obnovitelny-zdroj-energie-a-ma-negativny-dopad-cl749561.html