01. februára 2009

Španiel Nadal prvýkrát víťazom Australian Open

Najlepší súčasný svetový tenista Španiel Rafael Nadal sa stal po prvý raz v kariére víťazom Australian Open v Melbourne. V nedeľňajšom finále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka v ...

MELBOURNE 1. februára (WEBNOVINY) - Najlepší súčasný svetový tenista Španiel Rafael Nadal sa stal po prvý raz v kariére víťazom Australian Open v Melbourne. V nedeľňajšom finále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka v súboji svetovej jednotky s dvojkou si Nadal poradil so svojím veľkým rivalom Švajčiarom Rogerom Federerom za 263 minút 7:5, 3:6, 7:6 (3), 3:6, 6:2.

V stretnutí nadpriemernej úrovne Nadal prevýšil Federera v odolnosti a chladnokrvnosti, s akou dokázal odvracať brejkové možnosti svojho súpera a v rozhodujúcich chvíľach si vedel podržať servis. Federer viedol v prvom sete 4:2, v treťom sete mal v koncovke šesť brejkbalov pri súperovom podaní, napriek tomu oba tieto dejstvá prehral. Celkovo v zápase 27-ročný Švajčiar využil iba 6 z 19 brejkových príležitostí a napriek výbornému výkonu si bude musieť počkať na svoj 14. grandslamový titul a vyrovnanie historického grandslamového rekordu Američana Peta Samprasa.
Nadal vo svojom ôsmom grandslamovom finále získal šiesty titul. Po štyroch triumfoch na parížskej antuke v areáli Rolanda Garrosa a jednom na londýnskej tráve vo Wimbledone sa 22-ročný rodák z ostrova Mallorca konečne dočkal aj na tvrdom povrchu. Španiel si odnáša z Melbourne prémiu 2 milióny AUD, čo je v prepočte približne 994 283 eur. Jeho zdolaný súper polovicu z tejto sumy. Vo vzájomnej bilancii s Federerom vedie Nadal po nedeli už 13:6, z toho vo finále grandslamových turnajov 5:2.

Dvojhra mužov - finále:
Rafael Nadal (1-Šp.) - Roger Federer (2-Švajč.) 7:5, 3:6, 7:6 (3), 3:6, 6:2 za 263 minút