19. septembra 2009

Španieli druhý raz v rade vo finále ME,v nedeľu proti Srbom

KATOVICE 19. septembra (WEBNOVINY) – Novými majstrami Európy v basketbale mužov bude jeden z dvojice Španielsko - Srbsko. Španieli zvíťazili po jednoznačnom priebehu v úvodnom sobotňajšom semifinále európskeho šampionátu v ...

KATOVICE 19. septembra (WEBNOVINY) – Novými majstrami Európy v basketbale mužov bude jeden z dvojice Španielsko - Srbsko. Španieli zvíťazili po jednoznačnom priebehu v úvodnom sobotňajšom semifinále európskeho šampionátu v poľských Katoviciach nad Gréckom 82:64 a druhý raz v rade sa pokúsia o zisk svojho prvého titulu majstrov starého kontinentu.

Úradujúci majstri sveta Španieli sa ujali taktovky zápasu v druhej štvrtine a postupne ovládli hru. K víťazstvu ich dotiahol najmä Pau Gasol s 18 bodmi a 6 doskokmi na konte. Pivotovi Los Angeles Lakers výborne sekundoval mladý rozohrávač Rudy Fernandez, ktorý pridal 14 bodov a 4 doskoky. Z gréckeho tímu dokázal so Španielmi držať krok iba 11-bodový Ioannis Bourousis.
V druhom - balkánskom semifinále sa až po predĺžení zrodilo víťazstvo Srbov, ktorým však Slovinci kládli tuhý odpor a väčšinu riadneho hracieho času viedli. Srbi vyrovnali skóre až v záverečnej štvrtine a do päťminútového predĺženia poslal zápas trojkou najlepší strelec stretnutia Miloš Teodosič. V rozhodujúcej časti hry malo navrch oddýchnutejšie mužstvo, dôležitý kôš s trojbodovou hodnotou zaznamenal opäť Teodosič a potom už Srbi takticky dotiahli duel do víťazného konca - 96:92.

V stretnutiach skupiny o 5. – 8. miesto sa zrodili triumfy reprezentácií Chorvátska a Francúzska, ktoré si zmerajú sily o 5. priečku, ďalšie dve pozície si rozdelia obhajcovia titulu Rusi a usporiadatelia budúcoročného svetového šampionátu Turci. Chorváti a Francúzi si zároveň ako posledné dva európske tímy zabezpečili účasť na MS 2010.