Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. júna 2015

Španielska obec sa vrátila k názvu, ktorý nie je urážlivý pre židov



Španielska obec Castrillo Matajudíos si na základe referenda a súhlasu regionálnej vlády oficiálne mení názov, keďže terajší v preklade do slovenčiny znamená ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Madrid 22. júna (TASR) - Španielska obec Castrillo Matajudíos si na základe referenda a súhlasu regionálnej vlády oficiálne mení názov, keďže terajší v preklade do slovenčiny znamená "Castrillo - Smrť židom". Od dnešného dňa sa dedina vracia k svojmu názvu spred čias inkvizície a volá sa Castrillo Mota de Judíos - v preklade: Castrillo - Židovský pahorok.


V obci, nachádzajúcej sa v autonómnej oblasti Kastília a León, žije do 60 ľudí. Referendum o zmene jej názvu sa konalo vlani okrem iného aj na naliehanie španielskej židovskej obce, ale aj časti miestnych obyvateľov, ktorí ho považovali za urážlivý a domnievali sa, že obec by sa mala vrátiť k pôvodnému pomenovaniu.

Obec bola založená v roku 1035, keď vzbura proti odvádzaniu daní v lokalite Castrojeriz prerástla do pogromu, ktorý tamojších židov donútil utiecť a nájsť útočisko v lokalite nazývanej Castrillo, kde sa nachádza aj pahorok (po španielsky "mota"). Pre obec sa potom vžil názov Castrillo Mota de los Judíos alebo Castrillo Motajudíos. Dedina prosperovala vďaka svojej židovskej obci, ale profitovala aj z toho, že leží v blízkosti pútnickej trasy do Santiaga de Compostella.

Dobové dokumenty svedčia o tom, že k zmene názvu obce na Castrillo Matajudíos došlo v roku 1623 alebo 1627 a súviselo to s kráľovským ediktom z roku 1492, ktorý židom v Španielsku nariaďoval prestúpiť na katolícku vieru alebo opustiť krajinu. Tí zo židov, ktorí sa ediktu vzopreli, čelili inkvizícii a mnohí boli upálení na hranici.

Britský denník Guardian v súvislosti s kauzou pred časom napísal, že v súčasnosti žije v Španielsku asi 12.000 židov, čo je v porovnaní s Britániou (290.000) a Francúzskom (478.000) veľmi málo. Podľa prieskumov z roku 2008 patrí Španielsko k najantisemitskejším krajinám Európy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zomrela herečka Laura Antonelli, sexsymbol talianskeho filmu 70. rokov
<< predchádzajúci článok
Dan Bárta oslávi 15 rokov s kapelou na turné Prvý fiftýn 2015