Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. decembra 2016

Španielsko dramaticky zlyháva pri záchrane významnej lokality Svetového dedičstva UNESCO



Španielsku hrozí súd za porušovanie právnych predpisov EÚ



Zdieľať
Španielsku hrozí súd za porušovanie právnych predpisov EÚ

Doñana - mokrade v Španielsku, kde pravidelne zastavujú milióny sťahovavých vtákov na ceste z Európy do Afriky je na najlepšej ceste stať sa prvou lokalitou Európskej únie, ktorá sa ocitne na zozname ohrozených lokalít Svetového dedičstva UNESCO.

 

1. decembra 2016 vypršala lehota, ktorú stanovil Výbor UNESCO Španielsku v snahe predísť zaradeniu národného parku Doñana na zoznam ohrozených lokalít Svetového dedičstva.

 

Na základe hodnotenia WWF sa španielskej vláde nepodarilo zamedziť deštruktívnemu bagrovaniu rieky Guadalquivir, ktorá je kľúčová pre národný park Doñana. Výbor UNESCO vyzval španielsku vládu, aby zrušila projekt prehlbovania koryta rieky a v budúcnosti nepovolila žiadne podobné aktivity. Ak sa tak nestane, bude to mať vážne následky a UNESCO zaradí lokalitu Doñana na zoznam ohrozených lokalít UNESCO.

 

Tento prípad je sledovaný aj Európskou komisiou. Boli zistené nedostatky pri hodnotení vplyvov projektu na oblasti chránené európskymi zákonmi. V roku 2015 začala Európska komisia proces infrigementu. WWF teraz žiada Európsku komisiu, aby Španielsko postavila pred Súdny dvor Európskej únie.  

 

„Doñana sa musí stať jasným príkladom, čo môže nastať, ak členský štát EÚ nedodržiava svoje zákonom stanovené povinnosti. Európska komisia musí posilniť svoju úlohu a žiadať od členských krajín dodržiavanie zákonov a v tomto prípade okamžite predvolať Španielsko pred Súdny dvor EÚ, aby sa predišlo závažnému poškodeniu jednej z najvýznamnejších mokradí Európy“ vyhlásila Genevieve Pons, riaditeľka WWF EPO v Bruseli.

 

Podľa Juana Carlosa del Olma, generálneho riaditeľa WWF v Španielsku "Úrady v Španielsku príliš dlho ignorujú vedecké poznatky, odhliadnuc od záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv, neuposlúchnutia rozhodnutia UNESCO, nedodržiavania európskych zákonov a odolávania tlaku verejnej mienky.“

 

Doñana čelí problému vysychania, ku ktorému dochádza najmä kvôli nadmernému využívaniu podzemnej vody na zavlažovanie v poľnohospodárstve. Španielska vláda nedokázala zabrániť rozvoju škodlivých priemyselných a poľnohospodárskych aktivít, ktoré mimoriadne vážne ohrozujú výnimočné prírodné bohatstvo územia.

 

Nepriaznivé vplyvy priemyslu a intenzívneho poľnohospodárstva v krajine spôsobujú, že miestne mokrade prichádzajú až o 80% vodných zdrojov. Podľa štúdie by malo byť zhruba 1.000 nelegálnych vrtov podzemnej vody a farmy, ktoré nelegálne hospodária na rozlohe asi 3.000 ha okamžite zatvorené.

 

WWF je znepokojená, nakoľko mexická spoločnosť plánuje znovu otvoriť bane, ktoré spôsobili v roku 1998 ekologickú katastrofu. Pri nehode uhynulo 30.000 kg rýb a náklady na vyčistenie oblasti sa vyšplhali na 380 miliónov €.

 

UNESCO zastáva názor, že ťažba ropy, zemného plynu a uhlia je nezlučiteľná so štatútom Svetového kultúrneho dedičstva. Španielsko sa napriek tomu naďalej usiluje o ťažobné projekty a blízkosti vzácnej lokality.

 

21-členný Výbor pre Svetové dedičstvo UNESCO určí osud lokality Doñana na svojom ďalšom zasadnutí, ktoré je naplánované na júl 2017.

 

Národný park Doñana, ktorý sa nachádza na juhozápade Španielska je známy ako jedno z najvýznamnejších území v Európe z pohľadu ochrany prírody. Žije tu viac ako 4.000 druhov vrátane množstva ohrozených vtákov a rysa španielskeho, ktorý je celosvetovo najohrozenejšou mačkovitou šelmou. Je dôležitým miestom, kde zastavujú milióny sťahovavých vtákov na svojej migračnej ceste medzi severnou Európou a Afrikou.

 

Doñana je chránená na základe národnej legislatívy a zároveň mnohých medzinárodných dohovorov: je národným parkom, Ramsarskou lokalitou, lokalitou Natura 2000, Biosférickou rezerváciou a Lokalitou Svetového dedičstva. WWF pracuje na jej ochrane už viac ako 50 rokov. Od roku 1963 vlastní viac ako 6.700 hektárov územia Coto Doñana, ktorú tým chráni pred poškodením.

 

Doñana však nie je jediný prípad, kde hrozí poškodzovanie lokalít UNESCO. Minimálne 11 ďalších lokalít v Európe* (zoznam a podrobnejší popis je uvedený nižšie v angl. jazyku) je vystavených veľkému tlaku zo strany poľnohospodárstva, ťažby, dopravnej infraštruktúry a turizmu.

 

Medzi tieto lokality bola zaradená aj lokalita Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka (Nemecko, Slovensko, Ukrajina). Všetkých 12 lokalít je zároveň chránených na základe európskej legislatívy (smernica o vtákoch, smernica o biotopoch) a sú súčasťou sústavy Natura 2000. Súčasný tlak na územia je signálom, ktorý poukazuje na nedostatočnú implementáciu európskych smerníc. WWF vedie kampaň, ktorá sa snaží dosiahnuť, aby bola zachovaná súčasná európska legislatíva a zároveň kladený dôraz na jej správnu a dôkladnú implementáciu.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Herec Bronislav Križan by sa dožil 75 rokov
<< predchádzajúci článok
Úžasné technológie: Smarthodinky nabíjané teplom ľudského tela