Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. februára 2006

Špidla v správe pre EK podporí zrušenie obmedzení trhu práceEurópska únia by mala zrušiť obmedzenia pre zamestnávanie ľudí z nových členských štátov. Vyplynulo to zo stretnutia eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. februára (WN/SITA) - Európska únia by mala zrušiť obmedzenia pre zamestnávanie ľudí z nových členských štátov. Vyplynulo to zo stretnutia eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí Vladimíra Špidlu a podpredsedu vlády SR Pála Csákyho v Bratislave. "Ak chceme dosiahnuť hlavný cieľ - vytvoriť integrovanú Európu so spoločným trhom, bez voľného pohybu pracovných síl to možné nie je," povedal Špidla. Na základe skúseností z prvých dvoch rokov rozšírenia EÚ pripravuje správu, ktorú komisia zverejní budúcu stredu. Do mája majú členovia únie rozhodnúť, či obmedzenia ponechajú a v akej podobe.

Špidlova správa má podporiť uvoľnie pohybu pracovnej sily. "V tomto materiáli bude argument, že pre tie krajiny, ktoré liberalizovali svoje trhy a umožnili prácu ľuďom z nových členských krajín, to neznamenalo žiadnu záťaž, práve naopak," uviedol Csáky. Štatistika Eurostatu dokazuje, že dosiaľ najmasívnejšie rozšírenie Európskej únie jej ekonomicky neublížilo. Ako Csákyho informoval Špidla, v únii sa zvýšila zamestnanosť. To podľa vicepremiéra dokazuje, že rozšírenie vytvorilo z EÚ silnejšiu entitu.

Csáky sa chce zasadiť aj za lepšie čerpanie európskych peňazí na podporu ľudských zdrojov. Špidla opakovane kritizoval SR, že na tento účel čerpá zo sociálnych fondov málo. "Musíme sa pripraviť na obdobie po roku 2010, keď musíme počítať s tým, že niektorí investori odídu, pretože pracovná sila nebude taká lacná ako teraz," zdôraznil Csáky. Očakáva, že do roku 2007 bude na Slovensku boom investorov, ktorý potom začne stagnovať. Preto je dôležité podporiť tvorbu ľudských zdrojov a pre činnosti s vyššou pridanou hodnotou.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzi obeťami havárie egyptskej lode by nemali byť Slováci
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť Continental otvorila závod vo Zvolene

Špidla v správe pre EK podporí zrušenie obmedzení trhu práce - diskusné fórum čitateľov