Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. apríla 2016

Spisovateľ Peter Cabadaj bude mať 50 rokov



Spisovateľ a básnik Peter Cabadaj sa narodil v Žiline 10. apríla 1966. V nedeľu sa zaradí medzi päťdesiatnikov.



Zdieľať
Peter Cabadaj Foto: TASR - Pavol Ďurčo
Žilina/Bratislava 10. apríla (TASR) - Spisovateľ a básnik Peter Cabadaj sa narodil v Žiline 10. apríla 1966. V nedeľu sa zaradí medzi päťdesiatnikov.


Po gymnáziu absolvoval v roku 1988 štúdium histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a v rokoch 1990-1992 študoval filmovú vedu na Univerzite Karlovej v českej Prahe.

Jeho pracovných pôsobiskom v nasledujúcich rokoch sa stala Matica slovenská v Martine, v ktorej postupne pracoval v Biografickom ústave, Slovenskom literárnom ústave a Národnom biografickom ústave. V rokoch 1990-1992 bol prednostom Obecného úradu v Terchovej a roky 1996-1997 strávil v slobodnom povolaní. Pracoval aj v Slovenskej národnej knižnici (SNK) v Martine, istý čas pol poverený jej riadením.

Počas pôsobenia vo funkcii na Obecnom úrade v Terchovej sa zaslúžil o vznik podujatia Cyrilometodské dni aj o založenie novín Terchová. Peter Cabadaj bol ich prvým šéfredaktorom. Príspevkami do novín aj inou činnosťou prispel k propagácii terchovskej ľudovej kultúry a jej výrazných protagonistov, ako aj k propagácii histórie a súčasnosti rázovitej obce s jánošíkovskou tradíciou. S jeho menom sa spája aj terchovský folklórny festival Jánošíkove dni. Peter Cabadaj bol uvedený do Terchovskej siene slávy.

Popri príspevkoch pre časopisy sa literárne prezentoval  vydaniami humoresiek a úvah Keď sme v Terchovej budovali kapitalizmus (1992) a Kam sme sa to v Terchovej dobudovali? (1994). Je autorom cestopisných kníh Odskočili sme si do Argentíny (1994), Keď Švédsko tlieskalo Terchovej (1996), Sen zvaný Llangollen (1996), S Muchovcami po Austrálii (1997). Napísal knihu Nebo teplo apríl máj (2006). Vydal esejistické portréty významných osobností Terchovej Na osobnú nôtu (1998), spracoval portrét krajanského dejateľa Imricha Fuzyho, zostavil a vydal výbery z diela exilových autorov Kolomana Geraldiniho, Rudolfa Dilonga, Mikuláša Šprinca a i. a antológiu exilovej poézie Pošlem domov srdca kúsok (1997). Vydal monografiu Slovenský literárny exil 1939 – 1990 (2002). Pripravil a zrealizoval výstavný projekt Český a slovenský exil 20. storočia – 1. časť a je autorom katalógu k nemu. Jeho ďalšími projektmi sú výstavy Slovenské cesty k slobode Dominika Tatarku a Milan Hodža – osobnosť európskeho formátu.

Scenáristicky sa podieľal na tvorbe dokumentov o katolíckej moderne. Je autorom monografie Slovenské pivovarníctvo v toku času (2000).

Spracoval veľké množstvo životopisných hesiel, zaradených do Slovenského biografického slovníka, Biografického lexikónu Slovenska, do Slovníka slovenských spisovateľov 20. storočia, do Lexikónu slovenských žien, do publikácií Sprievodca slovenským zahraničím a Osobnosti Kysúc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ján Ďurovčík patrí vo svojom obore k najskúsenejším umelcom
<< predchádzajúci článok
Na divadelnej prehliadke ochotníkov v Martine sa predstaví 14 súborov