Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. marca 2016

Spokojnosť slovenských žiakov so školou je v rámci Európy nízka



Slovensko patrí ku krajinám Európy s najnižším počtom školákov, ktorým sa v škole páči. Vyplýva to z medzinárodného výskumu o zdraví a správaní žiakov ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Košice 15. marca (TASR) - Slovensko patrí ku krajinám Európy s najnižším počtom školákov, ktorým sa v škole páči. Vyplýva to z medzinárodného výskumu o zdraví a správaní žiakov základných škôl vo veku 11, 13 a 15 rokov z viac než 40 krajín Európy a Severnej Ameriky.


Spomedzi 15-ročných slovenských detí sa v škole veľmi páči len 12 percentám chlapcov a 17 percentám dievčat. U 13-ročných sú čísla podobné – 12, resp. 19 percent. Lepšie to je u 11-ročných žiakov – v škole sa veľmi páči 22 percentám chlapcov a 33 percentám dievčat. Ešte nižšie čísla než na Slovensku zaznamenal výskum v Českej republike, opačná situácia je napríklad v Maďarsku, Poľsku či na Ukrajine, ktoré sa vyznačovali nadpriemerne vysokou mierou spokojnosti školákov so školou.

Rozsiahlu štúdiu HBSC (Health Behaviour in School-Aged Children) realizovala Regionálna kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu v rokoch 2013-2014. Predstavili ju dnes v Bruseli. Na výskume sa podieľal výskumný tím z Ústavu verejného zdravotníctva Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

V rámci rizikového správania na Slovensku podľa údajov fajčí aspoň raz týždenne 18 percent dievčat a 16 percent chlapcov vo veku 15 rokov. Napríklad vo Veľkej Británii je to len 8 percent dievčat a 6 percent chlapcov a v Nórsku len 3 percentá dievčat a 5 percent chlapcov.

Sexuálne správanie sa skúmalo iba u 15-ročných žiakov. Skúsenosť s pohlavným stykom potvrdilo 18 percent slovenských chlapcov a 14 percent dievčat. Je to pod priemerom HBSC štúdie, naopak, nad priemerom je Maďarsko alebo Česká republika.

Slovensko patrí do prvej desiatky krajín podľa počtu žiakov, ktorí sa venujú fyzickej aktivite každý deň, ale zároveň aj podľa času stráveného denne pri televízii.

Z hľadiska násilného správania sa slovenskí chlapci zapájajú nadpriemerne do bitky. Kým každý piaty slovenský chlapec vo veku 13 či 15 rokov sa v uplynulom roku zapojil do bitky aspoň trikrát, vo Fínsku je to len 7-8 percent chlapcov. Alarmujúcim zistením je vysoký výskyt aktérov šikanovania medzi slovenskými školákmi. K šikanovaniu spolužiakov sa priznalo 11 percent dievčat a 17 percent chlapcov vo veku 15 rokov.

Nadváha a obezita je u slovenských školákov vo všetkých vekových skupinách na úrovni HBSC priemeru. Nadpriemerná je konzumácia sladených nápojov.

Medzinárodná správa sumarizuje a vyhodnocuje údaje od celkovo 219.460 školákov, na jej príprave sa podieľalo viac ako 300 výskumníkov. "Vďaka nej vieme, ako sa slovenskí školáci líšia od svojich rovesníkov v ostatných krajinách i to, ako sa mení ich zdravie a vzorce správania," uviedla koordinátorka slovenského HBSC tímu Andrea Madarasová Gecková.

Pretransformovanie získaných údajov medzi vedeckú verejnosť, ale aj na úroveň školských, zdravotníckych alebo komunitných zariadení, do psychologických poradní či priamo medzi mladých ľudí predstavuje podľa riaditeľky Kancelárie WHO na Slovensku Dariny Sedlákovej významný prínos. "Umožňuje zvyšovať úroveň poznania, rozširuje chápanie a umožňuje nachádzať a realizovať intervencie či už smerom k posilneniu, alebo potlačeniu zistených javov," konštatovala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dni príležitostí ponúkajú študentom i absolventom voľné pozície
<< predchádzajúci článok
Zeman: EÚ by nemala kritizovať poľskú vládu, ktorá vzišla z volieb