Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. septembra 2011

Spoločné dlhopisy eurozóny by mali rating najslabšieho členaSpoločné dlhopisy eurozóny by dostali rating na úrovni tej krajiny, ktorá má najnižšie hodnotenie. V sobotu to povedal šéf ratingovej agentúry Standard & Poor's pre Európu Moritz Krämer. Ďalej ...Zdieľať
burza dlhopisy ALPBACH 4. septembra (WEBNOVINY) - Spoločné dlhopisy eurozóny by dostali rating na úrovni tej krajiny, ktorá má najnižšie hodnotenie. V sobotu to povedal šéf ratingovej agentúry Standard & Poor's pre Európu Moritz Krämer. Ďalej uviedol, že rating najslabšieho člena by mali "eurobondy“ v prípade, že by za ne ručili podľa svojho podielu na ekonomike všetky krajiny 17-členného bloku. Krämer diskusie o spoločných dlhopisoch chápe tak, že by boli štrukturované podobne ako nemecké "jumbo" bondy. K emisii sa spájajú jednotlivé spolkové krajiny a každá ručí za svoj podiel.


"Ak bude eurobond takto štrukturovaný, potom máme na to kritéria a naša odpoveď je jednoduchá. Ak máme dlhopis, kde bude Nemecko garantovať 27 %, Francúzsko 20 %, a Grécko 2 %, potom bude rating eurobondu na stupni CC, čo je úroveň Grécka,“ povedal Krämer pre agentúru Reuters. Krämer pripustil, že spoločné dlhopisy eurozóny by sa dali štrukturovať aj inak, ale agentúra s EÚ o tom nediskutuje. "Nie je našou úlohou pomáhať štrukturovať alebo radiť. Nerobíme to preto, aby sme predišli konfliktu záujmov,“ povedal.

Proti myšlienke spoločných dlhopisov sú hlavne Nemecko a Francúzsko. Ich zavedenie ako efektívneho nástroja na prekonanie dlhovej krízy podporujú napríklad Taliansko alebo Belgicko a v ich prospech sa na konci augusta vyslovili aj predstavitelia popredných záujmových združení nemeckých podnikateľov. Eurobondy odmietol aj francúzsky premiér Francois Fillon. Bez ďalšej konsolidácie verejných financií v eurozóne by takýto krok zvýšil náklady na financovanie francúzskeho dlhu, čo by mohlo ohroziť aj najvyšší rating krajiny, zdôraznil premiér.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tropická búrka Lee dorazila do Louisiany
<< predchádzajúci článok
Slováci sa chválili najprísnejšími protižidovskými zákonmi

Spoločné dlhopisy eurozóny by mali rating najslabšieho člena - diskusné fórum čitateľov