Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. februára 2012

Spolu proti zanedbávaným tropickým chorobám



Spoločnosť Sanofi (EURONEXT: SAN a NYSE:SNY) oznámila nové partnerstvo s Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov a spoločnosťou Eisai, čím sa pripája k Celosvetovému programu Svetovej ...



Zdieľať
sanofi logo new PARÍŽ/BRATISLAVA 10. februára (WBN/PR) - Spoločnosť Sanofi (EURONEXT: SAN a NYSE:SNY) oznámila nové partnerstvo s Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov a spoločnosťou Eisai, čím sa pripája k Celosvetovému programu Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO/WHO) na vykorenenie lymfatickej filariózy do roku 2020, a ďalším záväzkom voči SZO/WHO na likvidáciu humánnej africkej trypanosomiázy, známej aj ako spavá nemoc, do roku 2020.


„Som veľmi rád, že sme mohli oznámiť toto nové partnerstvo s Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov, spoločnosťou Eisai a s SZO/WHO,“ vyhlásill Christopher A. Viehbacher, generálny riaditeľ spoločnosti Sanofi. „Som presvedčený, že prostredníctvom našich partnerstiev a spoločného úsilia budú spavá nemoc a lymfatická filarióza vykorenené a dosiahneme aj účinnú kontrolu nad ďalšími zanedbávanými tropickými chorobami. Tieto ambície sa budeme snažiť naplniť v rámci nášho spoločného úsilia o ochranu zdravia a vrátenie nádeje pacientom.“

Nové partnerstvo s Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov a spoločnosťou Eisai sa pripojí k už existujúcemu Celosvetovému programu SZO/WHO na likvidáciu lymfatickej filariózy do roku 2020. Toto partnerstvo, prvé svojho druhu, v rokoch 2012 a 2013 venuje Svetovej zdravotníckej organizácii 120 miliónov tabliet DEC , čím jej umožní liečbu 30 miliónov ľudí.
Spoločnosť EISAI potom vstúpi do partnerstva s SZO/WHO a bude ďalej poskytovať DEC za nulovú cenu až do roku 2020.

Spolupráca medzi spoločnosťou Sanofi a SZO/WHO v boji proti zanedbávaným tropickým chorobám, ako sú spavá nemoc, leišmanióza, vredy buruli a Chagasova choroba, sa začala v roku 2001. Od začiatku tohto partnerstva sa zo spavej nemoci, ktorá, ak zostane neliečená, má obyčajne fatálny koniec, liečilo 170 000 pacientov. Počet nových hlásených prípadov sa znížil z 30 000 v roku 2001 na menej než 7 200 v roku 2010.

Spoločnosť Sanofi vyvinula komplexnú stratégiu dostupnosti liekov, založenú na štyroch princípoch: lieky, výskum a vývoj, priemyselný výskum, a informačné, vzdelávacie a komunikačné programy pre zdravotníkov a pacientov. Je zameraná na štyri oblasti: zanedbávané tropické choroby – spavú nemoc, Chagasovu chorobu, vredy Buruli, lešmaniózu a lymfatickú filariózu; pandemické choroby – maláriu a tuberkulózu; chronické choroby – epilepsiu a mentálne choroby; a vakcíny – proti horúčke dengue a besnote.

O programe Spoločne v boji proti zanedbávaným tropickým chorobám
Záväzky oznámené spoločnosťou Sanofi sú kľúčovou časťou nového koordinovaného úsilia v boji proti 10 zanedbávaným tropickým chorobám (neglected tropical diseases, NTD) do roku 2020, do ktorého sa zapojilo široké spektrum verejných a súkromných partnerov.
Trinásť farmaceutických spoločností, vlády USA a Británie, Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, Svetová banka a predstavitelia krajín s endemickým výskytom NTD sa 30. januára 2012 zaviazali, že na prekonanie týchto chorôb spoločne sústredia osobitú pozornosť a že budú spolupracovať na zlepšovaní životov miliárd ľudí, ktorí sú na svete týmito chorobami postihnutí.

V rámci zatiaľ najväčšieho koordinovaného úsilia v boji proti zanedbávaným tropickým chorobám členovia tejto skupiny na podujatí v Kráľovskej lekárskej univerzite vyhlásili, že sa budú snažiť o: udržanie alebo rozšírenie už existujúcich programov na darovanie liekov, aby do roku 2020 pokryli dopyt; o zdieľanie skúseností a zlúčenín, aby sa urýchlil výskum a vývoj nových liekov; a o poskytnutie viac než 785 miliónov amerických dolárov na podporu výskumu a vývoja a programov na posilnenie distribúcie liekov a ich užívania. Partneri tiež
podpísali Londýnsku deklaráciu o zanedbávaných tropických chorobách, v ktorej prisľúbili nové úrovne spolupráce a sledovania a zverejňovania pokrokov.

Pomocou týchto novo prisľúbených prostriedkov sa budú v plnej miere hradiť náklady na úsilie o likvidáciu vlasovca medinského, ako aj na dosiahnutie cieľov do roku 2020: vykorenenie lymfatickej filariózy, trachómu spôsobujúceho slepotu, spavej nemoci a malomocenstva, a kontrola infekcií prenášaných červami, schistosomózy, riečnej slepoty, Chagasovej choroby a viscerálnej leišmaniózy.

Webové stránky: http://www.unitingtocombatntds.org/

O programe spoločnosti Sanofi „Prístup k liekom“:

http://csrreporting.sanofi.com/web/patient/access_healthcare/commitment/policy_access_medicines

O zanedbávaných tropických chorobách
Tropickými chorobami, ktoré medzinárodná komunita považuje za zanedbávané, trpí alebo je ohrozená jedna miliarda ľudí (1). Tieto choroby často postihujú komunity žijúce vo vzdialených vidieckych oblastiach, v mestských slumoch a v zónach konfliktov so zlými životnými a hygienickými podmienkami. Trvalá podpora krajín, kde majú tieto choroby endemický výskyt, a zvýšené povedomie medzinárodnej komunity sú zásadnými faktormi v procese likvidácie a kontroly týchto chorôb.

Lymfatická filarióza, bežne známa aj ako elefantiáza, je hrozbou pre viac ako 1,3 miliardy ľudí v 81 krajinách. Vyše 120 miliónov ľudí je momentálne infikovaných, a z toho asi 40 miliónov je telesne deformovaných a invalidov. Lymfatická filarióza môže viesť k zmenám v lymfatickom systéme a abnormálnemu zväčšeniu rôznych častí tela, čo spôsobuje bolesť a závažné postihnutie.

Humánna africká trypanosomiáza (alebo spavá nemoc) je parazitické ochorenie prenášané uštipnutím infikovaným hmyzom rodu Glossina, bežne známym ako mucha tsetse. Toto ochorenie postihuje hlavne chudobné populácie vzdialených vidieckych regiónov Afriky. Ak sa nelieči, je väčšinou smrteľné.

Leišmanióza je choroba zapríčinená jednobunkovými parazitmi a prenášaná uštipnutím infikovanými piesočnými muškami. Existuje v dvoch formách – viscerálna, ktorá postihuje hlavne pečeň a slezinu, a kutánna, postihujúca pokožku. Odhaduje sa, že ročne sa vyskytne 1,6 milióna nových prípadov.

Chagasovu chorobu spôsobuje jednobunkový parazit Trypanosoma cruzi a trpí ňou približne 10 miliónov ľudí na celom svete, hlavne v Latinskej Amerike. V chronickej fáze sa u 30 % pacientov vyskytujú srdcové choroby.

Vredy buruli je chronická nekrotizujúca choroba kože, spôsobená infekciou Mycobacterium ulcerans. Hlásená bola z vyše 33 krajín, s hlavnými ohniskami v subsaharskej Afrike. Skorou diagnózou a liečbou antibiotikami sa dá predísť výskytu veľkých vredov, ktoré sa dlho hoja a môžu vyžadovať hospitalizáciu.

(1) Zdroj SZO/WHO: « Working to overcome the global impact of neglected tropical diseases », Prvá správa
SZO/WHO o zanedbávaných tropických chorobách, 2010, použitá 13. septembra 2011.

O spoločnosti Sanofi
Sanofi, vedúca svetová farmaceutická spoločnosť skúma, vyvíja a prináša terapeutické riešenia so zameraním na potreby pacientov. Silné stránky spoločnosti v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti sú založené na siedmich platformách rastu: liečba diabetu, humánne vakcíny, inovatívne lieky, zriedkavé ochorenia, zdravotná starostlivosť o spotrebiteľa, nové perspektívne trhy a zdravie zvierat. Spoločnosť Sanofi je kótovaná na burzách v Paríži (EURONEXT: SAN) a New Yorku (NYSE: SNY).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stavať diaľnice cez PPP je nateraz podľa SDKÚ-DS nezmysel
<< predchádzajúci článok
Policajt úradu boja proti kriminalite je obvinený z korupcie