Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. apríla 2010

Spolupráca inštitúcií proti súdnym prieťahom



Inštitúcie a osoby zaangažované do konaní pred súdom začnú užšie spolupracovať, aby predchádzali zbytočným súdnym prieťahom. Predsedníčka Ústavného súdu SR ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/ Peter Žákovič

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Inštitúcie a osoby zaangažované do konaní pred súdom začnú užšie spolupracovať, aby predchádzali zbytočným súdnym prieťahom. Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková dnes oznámila, že zástupcovia rezortov spravodlivosti a justície, najvyššieho súdu, generálnej prokuratúry a advokátov sa za účasti verejného ochrancu práv Pavla Kandráča dohodli na spoločnom postupe.

Ústavný súd po novom bude evidovať všetky sťažnosti, v ktorých rozhodol o zbytočných prieťahoch. Tieto rozhodnutia doručí príslušným orgánom súdov, prokuratúry, polície a advokátom, na vedomie to dá aj ombudsmanovi. "Po dvoch mesiacoch od právoplatnosti rozhodnutia evidované prípady budú poslané nadriadeným orgánom týchto inštitúcií, ministerstvu vnútra, spravodlivosti, generálnej prokuratúre, Slovenskej advokátskej komore, najvyššiemu súdu a verejnému ochrancovi práv, aby v rámci svojej zákonnej povinnosti vykonali dohľad, kontrolu nad týmito vecami," vysvetlila Macejková. V prípade finančného vyrovnania bude ústavný súd vec signalizovať ministerstvu financií. "Pretože nie je mysliteľné, aby ústavný súd povedal, že sťažovateľ má nárok na finančné zadosťučinenie, ktoré mu má byť vyplatené v lehote dvoch mesiacov a nie je vyplatené niekedy možno ani po pol roku," poznamenala.

Ak orgány záležitosť vyriešia, ústavný súd ju vyradí z evidencie. Pokiaľ sa konanie neskončí v lehote šiestich mesiacov, ústavný súd opätovne požiada príslušné inštitúcie, aby preverili stav konania. Macejková naznačila, že ak sa v druhom kroku ukážu pochybenia, na rad môžu prísť aj osobitné konania ako disciplinárne a kárne postihy sudcov, prokurátorov, advokátov či policajtov tak, ako to umožňuje zákon. Predsedníčka ÚS SR v nových opatreniach nevidí bič na sudcov alebo advokátov, podľa nej ide v prvom rade o to, aby sa v praxi naplnili priznané práva sťažovateľom a rozhodnutia súdu.

Prieťahy v konaniach podľa Macejkovej sa začali v deväťdesiatych rokoch spolu s odchodom skúsených sudcov a masívnym nárastov novej agendy ako reštitučné konania, exekúcie či obchodné spory. Európsky súd pre ľudské práva za roky 2006 až 2009 podľa jej slov priznal slovenským sťažovateľom za prieťahy odškodnenie 625 tisíc eur. Verejný ochranca práv Pavel Kandráč spomenul prípad, keď sa súdne konanie o priznanie výživného skončilo po 19 rokoch.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
IRAK: Kandidátov z volieb diskvalifikovali
<< predchádzajúci článok
Prioritou Smeru je udržanie Zákonníka práce