Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. apríla 2009

Spory poskytovateľov a poisťovní by mal riešiť ÚDZS, tvrdia opoziční poslanci



Spory medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami by v budúcnosti mohol riešiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). V novele zákona o zdravotných ...



Zdieľať
BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Spory medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami by v budúcnosti mohol riešiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). V novele zákona o zdravotných poisťovniach to navrhuje trojica poslancov za SDKÚ-DS, Viliam Novotný, Alexander Slafkovský a Peter Markovič. Lekári a nemocnice by úrad mohli požiadať o rozhodnutie sporu s poisťovňami napríklad v prípade zmlúv. "Poskytovateľ sa bude môcť obrátiť na úrad v spore o rozsahu zdravotnej starostlivosti alebo výšku úhrady za zdravotnú starostlivosť, ak sú tieto v zmluve s poisťovňou respektíve v jej návrhu o 10 % a viac nižšie ako v predchádzajúcom období," uvádza sa v materiáli. ÚDZS by však mal riešiť aj spory o oprávnenosti úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, o terapeutickom postupe, či o plnení indikátorov kvality. Jeho rozhodnutie by pritom bolo konečné a záväzné.


Podľa Petra Ottingera z Asociácie nemocníc Slovenska mal na Slovensku takýto systém platiť už dávno. Iný názor majú samotné poisťovne. "Čo sa týka sporov, myslíme si, že súčasný režim dohodnutý v zmluvách a systém súdnej ochrany sú postačujúce. Ak je cieľom zrýchliť rozhodovanie, cestu skôr vidíme v tom, že poisťovňa a poskytovateľ sa dohodnú na využití nezávislej arbitráže. Je to nielen rýchlejšie, ale aj lacnejšie," uviedla PR manažérka Zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková. Samotný úrad sa pozícií rozhodcu v riešení sporov medzi poskytovateľmi a poisťovňami nebráni. "Najmä preto, že v našom systéme chýba taká inštitúcia. Jej zriadenie s vymedzením právomocí by však bolo spojené s komplikovaným legislatívnym procesom," upozornil hovorca úradu Milan Michalič. Ministerstvo zdravotníctva SR sa s materiálom ešte neoboznámilo. "Chceme si ho určite preštudovať. Rozhodneme sa odborne, nie politicky," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

Okrem riešenia sporov medzi poskytovateľmi a poisťovňami riešia poslanci prostredníctvom novely aj platby za tzv. oprávnené výkony. "V súčasnosti je bežné, že zdravotná poisťovňa neuhradí faktúry za poskytnutú zdravotnú starostlivosť jej poistencom aj viac ako rok od jej poskytnutia napriek tomu, že sú uznané ako oprávnené jej revíznymi lekármi. V návrhu zákona ukladáme povinnosť poisťovni uhradiť poskytovateľovi náklady spojené s liečbou, pokiaľ revízny lekár poisťovne ich oprávnenosť uznal," uvádza sa v materiáli. Ďalšími zmenami by mali byť zvýšenie kompetencií a zodpovednosti revíznych lekárov tak, že budú mať možnosť vstupovať do liečebného procesu, ako aj rozšírenie skupiny poskytovateľov, s ktorými je poisťovňa povinná podpísať zmluvu o gynekológov a zubárov. Predkladatelia navrhujú, aby novela zákona o zdravotných poisťovniach platila od 1. septembra tohto roka.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koncepcia trvalo udržateľného rozvoja zamestnancov spoločnosti Cleverlance
<< predchádzajúci článok
Turkménsko pre nehodu prerušilo dodávky plynu do Ruska