24hod.sk    OH Peking 2008

21. augusta 2008

Špotáková má zlato i európsky rekord

Po predpoludňajších pretekoch žien v chôdzi na 20 km pokračovali atletické súťaže na olympijských hrách v Pekingu ďalšími piatimi finálovými disciplínami. Česká oštepárka Barbora Špotáková ...

PEKING 21. augusta (WEBNOVINY) - Po predpoludňajších pretekoch žien v chôdzi na 20 km pokračovali atletické súťaže na olympijských hrách v Pekingu ďalšími piatimi finálovými disciplínami. Česká oštepárka Barbora Špotáková potvrdila pozíciu favoritky a vybojovala si zlato v európskom rekorde 71,42 m. Cesta majsterky sveta k olympijskému prvenstvu však nebola jednoduchá, lebo do Pekingu prišla v skvelej forme aj 22-ročná Maria Abakumovová. Ruska hneď v úvodnej sérii o 2,07 metra zlepšila národný rekord na 69,32 m a viedla o 10 cm pred Špotákovou, ktorá zlepšila český rekord o 7 cm na 69,22 m. Bývalá juniorská majsterka Európy však v daždi nepovedala posledné slovo a vo 4. sérii zlepšila výkonom 70,78 m o 58 cm európsky rekord Nemky Christiny Obergföllovej z minulého roku. Zdalo sa, že Špotáková dostala mat, ale 27-ročná Češka sa v predposlednom pokuse zmobilizovala a hodila 71,42 m. Európsky rekord a len 28 cm od svetového. Abakumovová sa vo svojom záverečnom pokuse zmohla len na 67,52 m a Česko po 56 rokoch získalo olympijské zlato v hode oštepom žien. Bronz si vybojovala už bývalá európska rekordérka Obergföllová (66,13), obhajkyňa titulu a svetová rekordérka Osleidys Menendezová obsadila až 6. miesto. Jamajčanka Veronica Campbellová-Brownová jasne zvíťazila vo finále behu na 200 m na olympijských hrách v Pekingu časom 21,74 sekundy a pre svoju krajinu vybojovala už piate zlato v atletických súťažiach. Jamajka získala zásluhou Usaina Bolta, Shelly-Ann Fraserovej a Veroniky Campbellovej-Brownovej všetky štyri zlaté medaily v šprintoch na 100 a 200 m, okrem toho ešte dve striebra (obe na 100 m žien) a jeden bronz. "Som nesmierne šťastná, je skvelé prísť a obhájiť zlato. To, čo v Pekingu ukázal jamajský šprint svetu, je čosi úžasné," tešila sa Veronica Campbellová-Brownová. Po finálovej dvojstovke žien je už jasné, že USA tretí raz v histórii olympijských hier nezískali v behoch na 100 a 200 m zo štyroch titulov ani jeden. Predtým sa to stalo len v Mníchove v roku 1972 a o štyri roky neskôr v Montreale. Dvadsaťšesťročná Veronica Campbellová-Brownová ako prvá v histórii obhájila na olympijských hrách zlato na 200 m. Zverenkyňa trénera Lanca Braumana, ktorá sa vlani v novembri vydala za šprintéra Omara Browna, si v pekinskom finále zlepšila osobný rekord o dve desatiny sekundy na 21,74 a utvorila najlepší tohtoročný svetový výkon. Víťazka posledných dvoch svetových šampionátov v Osake Allyson Felixová z USA došprintovala druhá za 21,93 a jamajskú prevahu zvýraznila bronzom Kerron Stewartová (22,00), druhá vo finále stovky. SITA