Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. novembra 2010

Spotreba plynu na Slovensku bude podľa SPP rásť



Spotreba plynu na Slovensku bude v priebehu najbližších šiestich rokov rásť, keďže výrobcovia elektriny prechádzajú na zemný plyn ako energetický zdroj a ekonomika sa ...



Zdieľať
slovensky plynarensky priemysel spp Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) - Spotreba plynu na Slovensku bude v priebehu najbližších šiestich rokov rásť, keďže výrobcovia elektriny prechádzajú na zemný plyn ako energetický zdroj a ekonomika sa pomaly dostáva z negatívneho vplyvu finančnej krízy. Vo štvrtok to uviedla firma Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorá je dominantným dodávateľom plynu v krajine. Predseda predstavenstva SPP Achim Saul však upozornil, že rast spotreby bude pomalý. "Očakávame pomalý rast spotreby plynu, z úrovne približne 5,3 mld. kubických metrov na 6,6 mld. kubických metrov v roku 2016," povedal Saul pre Reuters. "Spotreba plynu na Slovensku bude rásť nielen vďaka ekonomickému zotavovaniu, ale aj v dôsledku uvedenia nových zdrojov energie poháňaných spaľovaním zemného plynu," dodal.


Slovensko je v súčasnosti lepšie pripravené na možné narušenie dodávok z Ruska. Po tom, ako spor medzi Ukrajinou a Ruskom v roku 2009 spôsobil prerušenie dodávok, Slovensko a jeho plynárenské firmy podnikli kroky na zaručenie dodávok. SPP vlani podpísal dohodu s firmou GDF Suez o dodávkach 500 mil. kubických metrov plynu ročne a podobnú dohodu s podnikom E.ON Ruhrgas o dodávkach 350 mil. kubických metrov plynu. "V prípade núdzovej situácie je SPP schopný pokrývať viac ako 20 % spotreby plynu z iných ako z ruských zdrojov," povedal Saul.

Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická spoločnosť. Jej akcionármi sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nové projekty majú pomôcť Slovákom i Maďarom
<< predchádzajúci článok
EP schválil pravidlá pre hedžové investičné fondy