Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. februára 2016

Spotrebitelia už môžu využívať alternatívne riešenie sporu



Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec



Zdieľať
Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec Foto: TASR
Bratislava 16. februára (TASR) – Spotrebitelia, ktorí neuspeli v reklamačnom konaní a nechcú sa súdiť, môžu využiť alternatívne riešenie sporu mimosúdnou cestou. Systém sa na Slovensku začal uplatňovať od 1. februára, odkedy sa môžu obrátiť na subjekt zapísaný v zozname Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Výhodou tohto riešenia je, že trvať by mal maximálne 90 dní. Spotrebiteľ, ktorý nie je spokojný so spôsobom vybavenia reklamácie, má možnosť obrátiť sa na subjekt zapísaný v zozname MH SR. Môže tak urobiť, aj keď sa domnieva, že predávajúci iným spôsobom porušil jeho práva.


"Nový systém prináša pre predávajúcich niektoré povinnosti, ale určite je aj v ich záujme, aby sa spory so spotrebiteľmi riešili mimosúdnou cestou k spokojnosti oboch strán," skonštatoval v pondelok (15. 2.) na konferencii 'Spotrebiteľ v roku 2016' štátny tajomník MH SR Rastislav Chovanec. "Často počúvame od podnikateľov ich námietky ohľadom komplikovaného a zdĺhavého systému, ako sa spory riešia súdnou cestou," podotkol Chovanec. Cieľom je dosiahnutie zmierlivého riešenia medzi spotrebiteľom a predávajúcim vo forme dohody, ktorá sa po podpise stáva pre obe strany záväznou. Pokiaľ k dohode nedôjde, subjekt alternatívneho riešenia sporov vydá stanovisko, v ktorom zhrnie celý prípad aj s právnou argumentáciou. Stanovisko môžu strany sporu využiť na súde, avšak pre súd nie je záväzné.

Spotrebiteľ pred touto formou riešenia situácie musí preukázať, že sa snažil riešiť spor s predávajúcim. "Až v prípade, že predávajúci jeho žiadosti nevyhovie alebo s ním nekomunikuje, teda neodpovie na žiadosť o nápravu, až potom môže podať návrh na začatie alternatívneho spôsobu riešenia sporu. Pripúšťa sa podanie e-mailom, poštou alebo osobné doručenie. Spotrebiteľ môže využiť aj formulár, v ktorom vyplní údaje," priblížila riaditeľka odboru ochrany spotrebiteľa MH SR Ivana Kopčanová.

Formulár je na stránke každého subjektu, ktorý je v zozname MH SR, aj na stránke ministerstva a tvorí tiež prílohu zákona o alternatívnom riešení sporov.

Podnikateľom zákon uložil povinnosť spolupracovať so subjektmi alternatívneho riešenia sporov (ARS), na výzvu im má poskytnúť vyjadrenie, vysvetlenie alebo doklady. Sú tiež povinní informovať spotrebiteľov, že taká možnosť existuje. Zákon im uložil aj povinnosť poskytnúť predzmluvné informácie o možnosti riešiť spor prostredníctvom systému ARS. Internetoví predajcovia musia na svojom webovom sídle uviesť aj odkaz na platformu riešenia spotrebiteľských sporov http://ec.europa.eu/consumers/odr.

V SR sa týmto sporom venuje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), ktorá je všeobecným orgánom alternatívneho riešenia sporov, okrem sporov v oblasti poskytovania finančných služieb. SOI nebude riešiť spory, ktoré sú v kompetencii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), teda spory o dodávky elektriny, plynu, tepla a vody. Spory o pripojení k internetu, s mobilnými operátormi či doručovateľskými spoločnosťami sú v kompetencii Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Do systému riešenia sporov môžu vstúpiť aj iné subjekty, napríklad združenia na ochranu práv spotrebiteľov. Podmienkou je podanie prihlášky a zaradenie do zoznamu MH SR. Súkromné subjekty majú možnosť účtovať si poplatok maximálne päť eur. Alternatívne riešenie sporov nenahrádza naďalej možné riešenie, akým je priama pomoc spotrebiteľských združení alebo riešenie mediátormi či spotrebiteľské rozhodcovské konanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mestský úrad v Levoči zrekonštruujú, pôjde najmä o fasádu budovy
<< predchádzajúci článok
Pred pôžičkou by sa mal každý podrobne informovať o podmienkach