Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. augusta 2006

Spotrebiteľské ceny sa v júli medzimesačne zvýšili o 0,2 %Spotrebiteľské ceny sa v júli oproti júnu v úhrne zvýšili o 0,2 %. Mesiac predtým pritom na medzimesačnej báze vzrástli o 0,1 %. Medziročná miera inflácie dosiahla v júli 5 %, čo je o 0,4 ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Spotrebiteľské ceny sa v júli oproti júnu v úhrne zvýšili o 0,2 %. Mesiac predtým pritom na medzimesačnej báze vzrástli o 0,1 %. Medziročná miera inflácie dosiahla v júli 5 %, čo je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom mesiaci. V priemere za sedem mesiacov vzrástli spotrebiteľské ceny v medziročnom porovnaní v úhrne o 4,6 %. Na mesačnej báze vzrástli ceny zdravotníctva o 3,6 %, dopravy, rekreácie a kultúry zhodne o 1,3 %, alkoholických nápojov a tabaku, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, kaviarní a reštaurácií, rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,1 %. Klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,9 %, odevov a obuvi o 0,4 %, poštových a telekomunikačných služieb a vzdelávania zhodne o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Zníženie cien potravín o 0,9 % ovplyvnili nižšie ceny zeleniny vrátane zemiakov o 12 %, mlieka, syrov a vajec o 0,5 %, chleba a obilnín o 0,2 %. Vzrástli ceny mäsa a ovocia zhodne o 1 %, cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,9 %. Ceny nealkoholických nápojov klesli o 1 %, z toho ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 1,5 % a kávy, čaju a kakaa o 0,3 %. Pokles cien zeleniny spôsobilo zníženie cien karfiolu o 35,1 %, papriky o 30,8 %, uhoriek o 28,4 %, kapusty o 22,3 %, zemiakov o 17,8 % a paradajok o 8,5 %. Zvýšili sa ceny petržlenu o 32,4 % a zeleru o 30,3 %. Na rast cien mäsa vplývali vyššie ceny bravčového mäsa o 4,2 % a hovädzieho mäsa o 0,9 %. Znížili sa ceny vnútorností o 1,4 % a hydiny o 0,8 %. Vyššie ceny ovocia ovplyvnilo zvýšenie cien mandarínok o 16 %, jabĺk o 10 %, citrónov o 4,3 % a kiwi o 4,1 %. Klesli ceny banánov o 11,8 %, hrozna o 7,2 % a melónov o 4,4

Zvýšenie cien alkoholických nápojov a tabaku súviselo s rastom cien tabaku o 0,6 % a znížením cien alkoholických nápojov o 0,2 %. Na pokles cien odevov a obuvi vplývali nižšie ceny odevov o 0,5 % a obuvi o 0,4 %. Rast cien za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá ovplyvnili vyššie ceny skutočného nájomného plateného nájomníkmi, pravidelnej údržby a opravy obydlia, ostatných služieb vzťahujúcich sa na obydlie zhodne o 0,1 %. Nezmenili sa ceny elektriny, plynu a tepelnej energie. V odbore nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu sa zvýšili ceny tovarov a služieb pre bežnú údržbu domácnosti o 0,8 % a skla, stolového riadu a potrieb pre domácnosť o 0,2 %. Klesli ceny nástrojov a zariadení pre dom a záhradu o 0,3 % a domácich spotrebičov o 0,2 %.

V zdravotníctve cenový index vzrástol hlavne vplyvom vyšších cien zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení o 4,9 %, z toho farmaceutických prípravkov a produktov o 5,5 %. Zvýšili sa aj ceny zdravotníckych služieb iných ako nemocničných o 0,5 %, najviac služieb zubného lekárstva o 0,7 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny nemocničných služieb.

Ceny dopravy sa zvýšili vplyvom rastu cien dopravných služieb o 3,2 % , z toho osobnej autobusovej dopravy o 6 %, a prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 1,7 %, pričom vzrástli ceny pohonných hmôt a mazív o 2,2 %, klesli ceny náhradných dielov a príslušenstva o 0,4 % a údržby a opráv o 0,3 %. Znížili sa ceny nákupu dopravných prostriedkov o 0,7 %, pričom ceny nákupu ojazdených motorových vozidiel boli nižšie o 2,1 %. Zníženie cien v odbore pošty a telekomunikácie spôsobil pokles cien telefónnych prístrojov o 4,8 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny poštových a telefónnych služieb.

Na rast cien rekreácie a kultúry vplývali vyššie ceny dovoleniek s programom o 7 %, novín, kníh a kancelárskych potrieb o 1,2 %, rekreačných a kultúrnych služieb o 0,3 %. Klesli ceny audiovizuálnej a fotografickej techniky o 0,7 %, iného vybavenia pre rekreáciu, záhradu a domáce zvieratá o 0,3 % a iných veľkých zariadení dlhodobej spotreby pre rekreáciu o 0,1 %. Pokles cien za vzdelávanie spôsobilo zníženie cien vzdelania, ktoré nie je definované úrovňou o 0,1 %. Nezmenili sa ceny predškolského, základného a vysokoškolského vzdelania. Zvýšenie cien v odbore hotely, kaviarne a reštaurácie súviselo s rastom cien ubytovacích služieb o 0,4 % a stravovania o 0,1 %, z čoho vzrástli ceny v reštauráciách a v kaviarňach o 0,4 %, v jedálňach sa ceny nezmenili.

V odbore rozličné tovary a služby sa zvýšili ceny osobných predmetov inde neklasifikovaných a finančných služieb inde neklasifikovaných zhodne o 0,3 %, sociálnych služieb, z čoho príspevok na úhradu starostlivosti v domove dôchodcov vzrástol o 1,5 % a úhrada za stravu v jedálňach pre dôchodcov o 1 %. Ceny iných služieb inde neklasifikovaných vzrástli( pohrebu vrátane obradu o 0,4 %) zhodne o 0,1 %, z čoho pohreb vrátane obradu išiel hore o 0,4 %. Nezmenili sa ceny poistenia.

V júli v porovnaní s júlom 2005 boli spotrebiteľské ceny vyššie v úhrne o 5 %. Rýchlejšie ako v úhrne rástli ceny v odbore zdravotníctvo o 15,4 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 11,9 % a vzdelávanie o 6 %. Zvýšili sa aj ceny v odbore rozličné tovary a služby o 3,5 %, doprava o 3,1 %, poštové a telekomunikačné služby o 2,8 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,1 %, potraviny a nealkoholické nápoje, rekreácia a kultúra zhodne o 1,6 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,3 %, odevy a obuv o 0,1 %. Znížili sa ceny za nábytok, vybavenie domácnosti a bežnú údržbu domu o 0,5 %.

V priemere za sedem mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2005 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 4,6 %. Index spotrebiteľských cien sa v júli oproti júnu za domácnosti zamestnancov a za domácnosti dôchodcov zvýšil zhodne o 0,2 %. V júli v porovnaní s júlom 2005 bol index spotrebiteľských cien vyšší za domácnosti zamestnancov o 4,5 % a za domácnosti dôchodcov o 6,8 %.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Systém ročného zúčtovania poistného sa nezruší
<< predchádzajúci článok
Britská polícia zmarila teroristický útok na medzinárodný let